Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yalnızca estetik değil sağlık için de önemli

Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu, varislerin tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 11.1.2015
Yalnızca estetik değil sağlık için de önemli
Fazla kilolar, hareketsizlik ve sürekli ayakta kalmak gibi nedenlerle tetiklenebilen varisler tedavi edilmediğinde ciddi tablolara neden olabiliyor. Varisin tedavi yöntemleri şöyle:
Skleroterapi: En sık uygulanan tedavi metodlarından biridir. Kimyasal özel bir solüsyonun varisli toplar damar içine enjeksiyonu ve buna bağlı olarak varisli damarın kapanmasıyla kanın sağlıklı toplar damarlara yönlendirilmesi prensibine dayanır. Damar sertleşir ve sonrasında kaybolur. Skleroterapi küçük, orta çaplı damarlarda uygulanır. Prosedür anestezi gerektirmez.
Lazer Termal Ablasyon: Lazer varisli damar üzerine uygulanarak varis yok edilir. Varisin çok hafif formları üzerinde etkilidir.
Endovenöz Termal Ablasyon: Daha büyük varisli venleri yoğun ısı kullanarak yok etmeyi amaçlayan (büyük ya da küçük safen ven), cerrahi olarak toplardamarın çıkarılmasına (stripping) alternatif, daha yeni ve girişimsel bir yöntemdir. Bu prosedürde, toplardamar içerine oldukça ince bir kateter sokulur ve ucundan damar çeperine ısı uygulanır. Kateter çekildikten sonra ısı toplar damarın kapanmasına ve kanın sağlıklı damarlara yönlenmesine olanak sağlar.

VNUS VE EVLA
Radyofrekans (VNUS) Termal Ablasyon: Toplardamarın kapanmasına olanak sağlayan kateter ucundan uygulanan enerji ısı değil radyofrekans dalgalarıdır.
Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA): Venöz dokuların termal olarak hasarlanması prensibine dayanır. Çıplak bir lazer fiberi yoluyla toplardamar içerisindeki hastalıklı kısma ulaşılarak lazer enerji verilir.

DİĞER YÖNTEMLER
Endoskopik Perforan Ven Cerrahisi: Hastada ciddi derecede ilerlemiş cilt ülserleri varlığında endoskopik perforan ven cerrahisi tercih edilir. Küçük bir kesi vasıtasıyla video kamera yerleştirilerek bacakta derinde bulunan toplardamarlarla, cilde yakın bulunan yüzeyel toplardamarlar arasında bağlantı sağlayan perforan venler bağlanır.
Ambulatuvar Flebektomi: Bu prosedür sayesinde cilde yapılan küçük kesilerle küçük venler çıkarılır. Bu tedavi yöntemleri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ağrı azaltılır ve kozmetik görünüm düzeltilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalnızca estetik değil sağlık için de önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN