Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostlar Beni Hatırlasın üçüncü kez sahnede

Aşık Veysel şarkıları ve felsefesinin sahneye taşındığı "Dostlar Beni Hatırlasın" oyunu Opera Sahnesi'nde bugün üçüncü temsilini veriyor

Giriş Tarihi: 12.1.2015
Dostlar Beni Hatırlasın üçüncü kez sahnede
Devlet Opera ve Balesi'nin "Dostlar Beni Hatırlasın" oyunu, Opera Sahnesi'nde bugün Ankaralı sanatseverleri selamlayacak. 17 Kasım'da dünya prömiyeri yapılan eser, üçüncü kez opera tutkunlarıyla buluşacak. Eserin Koreografı İhsan Kadir Bengier, temsil öncesinde yapılan provada çarpıcı açıklamalarda bulunarak, "Aşık Veysel'in felsefesi üzerine akış yaptık. Daha çok ölüm-yaşam, onun arasındaki çelişkiler, insanlar aynı zamanda hem doğması hem ölmesi zerine gittik" dedi.

AŞIK VEYSEL YILI NEDENİYLE YAPTIK
Eserin beste ve müziklerini düzenleyen Murat Gedikli ise "Bu benim Devlet Opera ve Balesi'nde yaptığım ilk proje. Aşık Veysel yılıydı. O yıl Aşık Veysel yılı olması üzerine böyle bir proje yapmaya karar verdik. Birim Dans Tiyatrosu ile çalışmalarımızı yaptık. 17 Kasım'da prömiyerimizi yaptık. Aşık Veysel'in torunları ve ailesi de buradaydı. Eserin aralarında kendi Şaman temalarım da var" ifadelerini kullandı.

ANISINA SAHNELENMİŞTİ

Aşık Veysel'in yaşamı ve felsefesinden etkilenen Koreograf İhsan Kadir Bengier'in ozanın şarkılarını ve felsefesini sahneye taşıma isteği ile bir araya getirdiği, içinde iyi ve kötünün insan üzerindeki etkilerini anlatan "Dostlar Beni Hatırlasın" oyununda 45 yaş üstü Birim Dans Tiyatrosu sanatçıları da rol alıyor. Oyun, modern dans, klasik bale gibi dansların bir arada olduğu minimalist bir dekor tasarımı ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Eser, Aşık Veysel'in ölümünün 41. yılı anısına sahnelenmişti.

45 YAŞ ÜSTÜ DANSÇILAR
İyi ve kötünün insan üzerindeki etkilerini anlatan oyunda 45 yaş üstü Birim Dans Tiyatrosu sanatçıları da rol alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostlar Beni Hatırlasın üçüncü kez sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN