Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuşturucuya karşı 'eylem planı' geliyor

Valiliği, Başkent'te Büyükşehir Belediyesi ve Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle düzenlenen Uyuşturucuyla Mücadele Çalıştayı'nın ardından eylem planı hazırlanacak

Giriş Tarihi: 15.1.2015
Uyuşturucuya karşı 'eylem planı' geliyor
Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nce ATO Congresium'da, bazı üniversite ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla "Uyuşturucuyla Mücadele Çalıştayı" düzenlendi. Vali Kılıçlar, uyuşturucu meselesinin, ülkelerin tek başına yürüteceği mücadeleyle üstesinden gelinmesi mümkün olmayan tehlikeli bir sorun haline geldiğini belirtti. Kılıçlar, "2013 Uyuşturucu Raporu'na göre, ülkemizde uyuşturucudan ölen kişi sayısı 162. 2014'te rakam 4 kat artarak 648'e çıkmıştır" dedi.

"EN ETKİN YOL EĞİTİM"
Kılıçlar, "Uyuşturucuya başlama nedeni olarak en yüksek oranın yüzde 49 ile arkadaş etkisi olması ve uyuşturucuya bağlı ölümlerin yüzde 54'ünün 25-29 yaş arasında olması, bu mücadelede gençlerimiz üzerinde özellikle durmamız gerektiğini bize gösteriyor" diye konuştu. Eğitimin madde bağımlılığıyla mücadelede en etkin yol olduğunu vurgulayan Kılıçlar, şöyle devam etti: "İlkokuldan başlanarak eğitimin her kademesinde uyuşturucuyla mücadele çalışmalarına ağırlık verilmeli, bu konuda anne ve babalar da eğitilmeli. Uyuşturucuyla savaş topyekun bir mücadeleyi gerektirir. Bu konuda eğitim, sağlık ve güvenlik teşkilatlarının yanı sıra bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ve medyanın katkıları büyük önem taşıyor."

"POLİS VE JANDARMA BİRİKİMLİ"
Uyuşturucuyla mücadelede iki ana başlık olduğunu vurgulayan Kılıçlar, "Bunlardan ilki önleyici tedbirler, yani talebin azaltılması. Eğitim, gençlerin bilinçlendirilmesi ve tedaviyi bu kapsamda değerlendirebiliriz. İkincisi ise adli ve polisiye tedbirler, yani arzın azaltılması. Türk polisi ve Jandarması uyuşturucuyla mücadele konusunda ciddi birikim ve kapasiteye sahip. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Narkotim ekiplerimizce son 1 ayda 173 operasyon gerçekleştirildi, 490 şüpheli yakalandı ve tutuklandı. 84 kilo esrar, 555 kilo eroin, 5 bin 200 hap, 166 gram kokain, bin 900 gram sentetik uyuşturucu, 12 tabanca ve 4 tüfek ele geçirildi" diye konuştu.

TÜRKİYE CİDDİ BİR RİSK ALTINDA
Uyuşturucuyla Mücadele Acil Eylem Planı Koordinatörü AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da Batı Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında uyuşturucunun Türkiye'de küçük bir sorunmuş gibi göründüğünü ancak Türkiye'nin ciddi bir risk altında olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise çalıştayın Başkent'te uyuşturucuyla mücadelede atılmış önemli adımlardan biri olduğunu, çalıştayda alınacak kararların uygulanmasıyla bundan sonra somut neticeler elde edilebileceğini belirtti. Çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda, Valilik tarafından bir eylem planı oluşturulacağı ve mücadelede bu plan doğrultusunda hareket edileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucuya karşı 'eylem planı' geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN