Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hat sergisinde 'Picasso' mesajı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, açılışını yaptığı hat sergisinde, ünlü ressam Picasso'nun sözlerini hatırlattı

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Hat sergisinde 'Picasso' mesajı
Erzurumlu 23 hattata ait 47 eserin yer aldığı Esmaü'l Hüsna Hat Koleksiyon Sergisi, Ankara Palas'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıldı. Serginin açılışına Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Erzurum milletvekilleri de katıldı. Başbakan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso'nun hat sanatıyla ilgili sarf ettiği "Benim resim sanatımda ulaşacağım zirveye Müslümanlar hat sanatında ulaşmışlar" sözünü hatırlattı.

"HATTAN İLHAM ALDIM"
Akademik çalışmalar yaptığı dönemde, hat sanatından ilham alarak manevi bir atmosfere girdiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Hiçbir mekân bilmiyorum ki içinde hat sanatı olsun ama girenler o mekândan etkilenmemiş olsun. Hat sanatıyla bezenmiş bir odaya girip de herhangi bir şey hissetmeyen kişi nasipsizdir, ilhamdan nasipsizdir" diye konuştu.

SAHİPSİZKEN SAHİP ÇIKILDI
Hat üstadı Hasan Çelebi'yi 1992 yılında tanıdığını anlatan Başbakan Davutoğlu, "Evimize geldiğinde evin atmosferi değişti. Sohbet ettik uzun uzun. Kızım talebesi olmuştu, daha 7-8 yaşlarındaydı. Bu sanatı sahipsizlikten çıkaranlardan biridir Hasan Çelebi"diye konuştu. Davutoğlu, hat üstadı Hasan Çelebi'yi ayakta alkışladı. Konuşması sırasında duygusal anlar yaşadığı gözlenen hat üstadı Hasan Çelebi, "Sizleri böyle görünce terimizin kuruduğunu hissediyorum. Birer Hadis-i Şerif okuyarak bu işi bitirmek istiyorum. Bunları bir maddi gaile uğruna değil, kültür için yapıyorum. 50 senemi buna verdim" dedi. Davutoğlu, Çelebi tarafından hazırlanan eserin açılışını da yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hat sergisinde 'Picasso' mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN