Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk malı teknoloji kabına sığmıyor

Hacettepe Teknokenti'nde faaliyet gösteren Nanovak Ar-Ge, yerli nano üretim cihazlarına gelen talebi karşılamak için yatırımcı arıyor

Giriş Tarihi: 26.1.2015
Türk malı teknoloji kabına sığmıyor
Hacettepe Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Nanovak Ar-Ge Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zafer Durusoy, 7 kişilik Ar-Ge ekibiyle savunma sanayi ve nano teknoloji alanında faaliyet gösterdiklerini anlattı. Uzay simülatör, ince film kaplama cihazları, vakumlu kaplama cihazları ve optik kaplama sistemlerinin tasarımı ile üretimini yaptıklarını belirten Durusoy, tamamen yerli imkanlarla geliştirdikleri üretim cihazlarını yurt dışındaki rakiplerine göre 2-3 kat daha ucuza mal edebildiklerini belirtti. Durusoy, "Bize artık yatırımcı lazım. Kabımıza sığmıyoruz. Büyük miktarlarda talep alıyoruz. Ürdün'den Irak'tan her taraftan bu cihazları istiyorlar" dedi.

RAKİP ALMANYA VE İSRAİL

Nanovak ürünlerinin ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent ve Koç gibi üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında ve savunma sanayisinde, beyaz eşya üretiminde ve endüstri firmalarında kullanıldığını dile getiren Durusoy, geliştirdikleri teknolojinin sadece İsviçre, Almanya ve İsrail gibi ülkeler tarafından yapılabildiğini söyledi. Avrupa'da iki firmaya düzenli olarak vakum ekipmanı satışı gerçekleştirdiklerini aktaran Durusoy, ayrıca 2013'de Mısır Milli Araştırma Merkezi'ne iki cihaz kurduklarını, İngiltere'den 6 sistem siparişi alındığını ve bir bölümünün teslim edildiğini belirtti.

ÜÇ ÜRÜNE PATENT YOLDA
Durusoy, 2014 yılında üretimini ve olgunlaşmasını tamamladıkları 3 farklı ürünün patenti ve yurt dışına yönelik yaygın satışı için yatırım planlaması yaptıklarını söyledi. İngiliz firmalarının web sayfalarına kendi ürünlerini koyarak, "bu fiyata böyle kaliteli ürün bulamazsınız" diyerek kendi malları gibi Nanovak'ın ürünlerini sattıklarını bildiren Durusoy, "İş dünyası olarak bu durumu da kabul etmek zorunda kalıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk malı teknoloji kabına sığmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN