Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ses bozukluklarının sebebi reflü olabilir

Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, kronik larenjit ve nedenleri hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Ses bozukluklarının sebebi reflü olabilir
Seste kısılma, çatallanma ve konuşurken çabuk yorulma ile kendini belli eden larenjit, 2 haftadan uzun sürüyorsa altta yatan sebep mutlaka araştırılmalıdır.

EN SIK GÖRÜLEN SEBEP
Kronik larenjitin en sık görülen nedeni reflü hastalığıdır. Reflü, mide içindeki asit ve benzeri sindirim enzimlerinin yemek borusuna kaçmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu kaçak, yemek borusunun üst kısımdan geçerek gırtlağı etkileyebilmektedir. Bu durumun ses tellerine zarar vermesi kronik larenjite neden olabilmektedir. Kronik larenjit reflünün yanı sıra; ses tellerindeki sinir hasarları, yaralar, polipler veya nodüller gibi daha ciddi problemlere bağlı olarak da görülebilmektedir.

UZMANA BAŞVURULMALI
Larenjitin tanısı hasta öyküsü ve fiziki muayene ile konulmaktadır. Muayenede iltihabi reaksiyonu görmek için kulak, burun ve boğazın kontrol edilmesi gerekmektedir. Ses problemleri standart tedavilerle 2 hafta içinde düzelmezse, rahatsızlığın temel nedeni mutlaka kulak burun boğaz uzmanı tarafından araştırılmalıdır.

UZUN SOLUKLU TEDAVİ
Larenjit, genellikle koruyucu önlemlerle evde tedavi edilebilmektedir. Sesin dinlendirilmesi, evdeki havanın nemlendirici veya soğuk buhar makinaları ile nemlendirilmesi, bol sıvı alınması ve sigara dumanından uzak durulması önerilmektedir. Kronik larenjit ise altta yatan nedeni bulmaya yönelik daha uzun soluklu bir tedavi gerektirmektedir.

ACIDAN UZAK DURULMALI

Reflüden kaynaklanan kronik larenjit tedavisinde; antireflü ilaçlara ek olarak acılı, baharatlı, domatesli yiyeceklerden uzak durulması, çay-kahve tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması uyumadan en az 2 saat önce bir şey yenilip içilmemesi önerilmektedir. Ses tellerinde nodül, polip ve benzeri problemlerin neden olduğu kronik larenjit ses eğitimi ve terapisi gerektirebilir. Bu durumlarda ayrıca cerrahi müdahale gerekebilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ses bozukluklarının sebebi reflü olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN