Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk Dostu Şehir Çalıştayı düzenlendi

UNICEF ve Mamak Belediyesi arasında imzalanan 'Çocuk Dostu Şehir' protokolünün ardından yapılan araştırmaların sonuçları 'Çocuk Eylem Planı Çalıştayı'nda paylaşıldı

Çocuk Dostu Şehir Çalıştayı düzenlendi
Mamak Belediyesi ve UNICEF ile arasında imzalanan "Çocuk Dostu Şehir" protokolünün ardından yapılan anketler ve araştırmaların sonuçları "Çocuk Dostu Şehirler Projesi Mamak Çocuk Eylem Planı Çalıştayı"yla paylaşıldı. İlçede farklı yaş gruplarından oluşan 892 kişi ile yapılan çocuk hakları temelli kent analizi raporunda ev ortamı ve özel hayat ana başlığında olumlu sonuçlar ortaya çıktı. Oyun, boş zaman, katılım, yurttaşlık, sağlık ve güvenlik konularında eksiklik olduğu belirlendi.

892 KİŞİ İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLDÜ

Ankara Plaza Oteli'nde gerçekleştirilen çalıştaya UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Lieke Van De Wiel, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, proje koordinatörleri, projede anketleri yapan üniversite öğrencileri katıldı. Üniversite öğrencisi 20 gönüllü, 150'i çocuk, 150 genç, 331'i okul öncesi çağ, ilköğretim ve ortaöğretim çağında çocuğu olan ebeveyn ve 153'ü hizmet sağlayıcı olmak üzere 892 kişi ile yüz yüze anket çalışması yaptı.

RİSKLERİN OLDUĞU ANLATILDI
Raporda ebeveynler çocuklarının etrafında uyuşturucu madde bulunması, şiddet ve istismardan korunamama, yabancı tarafından kaçırılma gibi risklerin olduğunu aktardı. Araştırmaların sonuçlarında çocuklar, yaşadıkları çevreyle ilgili projeleri geliştirmeye katılımlarının sınırlı olduğunu, düzenlenen etkinliklerden haberlerinin olmadığını, çocuklara yönelik programlara görüş bildirme fırsatlarının olmadığını belirtti.

PROJENİN DOĞRUDAN TARAFIYIZ
Tüm grupları, çocukların oynayabileceği, spor yapabileceği, doğayla temas kurulabilecek alanların kısıtlılığını, engelli çocukların oyun alanlarına erişemediğini ve okul dışında programlara, çevrelerini ilgilendiren projelere katılamadıklarını, belediye bütçesi ve kararlarıyla ilgili görüş bildiremedikleri ifade edildi. Hava kirliliği, çöp ve kirli su problemlerinin de yoğun olduğu da raporda yer aldı. Anketin ilçenin en dezavantajlı bölgelerde yapıldığını hatırlatan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Burada farklı bir sonuç çıksaydı bu anketlerin çok sağlıklı sonuçları olmayacağını söyleyecektim. Aynı durumun tespitini bir kez daha yapmış olduk. 600 bin nüfusa sahip ilçemiz, bir değişim yaşıyor ve bu değişimin hepsinin bir anda olması mümkün değil. Bu anket sonuçları bizim için bir yol gösterici olacak. Mamak için çok önemsediğim bu projenin doğrudan tarafıyız " diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk Dostu Şehir Çalıştayı düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN