Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keçiören metrosu Kızılay'a bağlanıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Keçiören metrosunu Kızılay'a kadar uzatmayı hedefliyor

Keçiören metrosu Kızılay'a bağlanıyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın "Haziran ayı sonunda test sürüşlerine başlayacağız" dediği Keçiören metrosunun Kızılay'a kadar uzatılabilmesi için çalışmalar başlatıldı. lılar'ın büyük bir umutla beklediği yaklaşık 8 kilometrelik 9 istasyonlu Keçiören-Gar metrosu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na taşıyacağı proje onaylanırsa Kızılay'a gidecek.

İSTASYON ARTACAK
Proje, Bakanlar Kurulu'nca onaylandığı takdirde Gazino istasyonundan başlayacak Keçiören metro hattı Atatürk Kültür Merkezi, Gar, Sıhhiye ve Adalet Sarayı üzerinden Kızılay'a bağlanacak. Metro hattının uzatılması ile birlikte istasyon sayısı 12'ye yükselirken proje için ayrılan ödeneğin bir miktarının hazineden çekildiği öğrenildi.

OLUMSUZ ETKİLİYOR
Yaklaşık 11 yıldır devam eden metro inşaatı Ankara trafiğini olumsuz yönde etkiliyor. Metro inşaatının bulunduğu bölgelerde trafikte yoğunluklar yaşanırken Gazino istasyonundan Ankara Garı'na kadar olan metro hattının Kızılay'a kadar uzatılmasıyla birlikte daha kullanışlı bir hal alacak olması Ankaralıları sevindirdi.

ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILDI
Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından yapımına 2004'te başlanan ancak bir türlü bitirilemeyen Keçiören metrosu, 7 Mayıs 2011'de ODTÜ metro istasyonunda gerçekleştirilen törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilmişti. Devir işlemlerinin ardından Bakanlık, çalışmaları hızlandırarak inşaatın önemli bir bölümünü tamamladı. Mart 2014'te açılışı yapılan Çayyolu- Kızılay metrosunun ardından gözler Keçiören metrosuna çevrildi. Bakan Lütfi Elvan daha önce test sürüşlerinin haziranda başlayacağını açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçiören metrosu Kızılay'a bağlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN