Yine dava yine Mimarlar Odası

Başkent için hayati önem taşıyan onlarca projeye karşı çıkan Mimarlar Odası, son olarak Kanal Ankara'yı da yargıya taşıdı

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Yine dava yine Mimarlar Odası
Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ'ye yapılan Malazgirt Bulvarı başta olmak üzere Ankapark, Sıhhiye Köprüsü ve Dikmen Vadisi gibi Başkent için hayati önem taşıyan projeleri açtığı davalarla engellemeye çalışan Mimarlar Odası son olarak da İmrahor Vadisi'ne yapılması planlanan Kanal Ankara projesine karşı çıktı. Bakanlar Kurulu'nda olan ve onay bekleyen proje için çeşitli iddialarda bulunan ve konuyu yargıya taşıyan Mimarlar Odası'na meydan okuyan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Açıklamaların tamamı bilgisizlik" diyerek yanıt verdi.

HERŞEYE KARŞILAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından "ideolojik" olarak nitelendirilen çeşitli meslek odalarının Ankara şubeleri özellikle Büyükşehir tarafından yapılması planlanan tüm projelere dava açtı. Ulus Tarihi Kent Merkezi, Kentsel Dönüşüm, teleferik, Çiftlik Bulvarı, Adalet Sarayı binası ve Ankapark projeleriyle ilgili açılan davaların yanı sıra Ankara Kedisi logosu, Büyükşehir Belediyesi amblemi ile birlikte kaldırılan otobüs seferleri ile ilgili de dava açılması dikkat çekti. Edinilen bilgilere göre, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin, 2010 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi aleyhinde toplam 98 dava açtığı ortaya çıktı.

DOĞA YOK EDİLİYOR İDDİASI
İmrahor Vadisi'ne yapılması planlanan Kanal Ankara projesine karşı çıkan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Vadi sulu ve kuru tarım için bir cevher değerinde. Ankara'nın nefessiz bırakılmasına izin vermeyeceğiz. Yargı sürecini başlattık" ifadeleriyle görüşlerini paylaştı.

MADDE MADDE CEVAPLADI
Mimarlar Odası'nın vadi ile ilgili ortaya attığı iddialara 5 madde üzerinden cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Vadinin kuru ve sulu tarım yapılan özellikleri varmış. 10 milyon metrekarelik vadi içerisinde bir karış tarım yapılmamaktadır. Vadide Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma alanında kalan herhangi bir alan yoktur. Vadi için yeşil kuşak içindeki yeriyle hepimizin yaşam kaynağı denilmektedir. Oysaki yeşil kuşakla hiçbir ilgisi yoktur. Tam tersine proje ortaya çıktığında yeşil kuşak ortaya çıkacaktır. Bu Mimarlar Odası bir zamanlar Dikmen Vadisi'ne de karşı çıkmıştı" diye konuştu.

HODRİ MEYDAN
İmrahor Vadisi'ne sırf ideolojik nedenlerle karşı çıkıldığını vurgulayan Gökçek, "Mimarlar Odası tüm bu iddialarını Büyükşehir Belediyesi'nden görevlendireceğim mimarlara göstersinler. Ya kendileri rezil olsunlar ya da bizi kamuoyu önünde mahcup etsinler" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine dava yine Mimarlar Odası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN