'Acı' hayatı paylaşıyor

Ünlü sunucu Meriç Aydın, Mucize Bedenler belgeselinde, tıbbın ileri teknolojisi sayesinde hayatta kalan hastaların serüvenini anlatıyor

Giriş Tarihi: 16.2.2015
'Acı' hayatı paylaşıyor
Mucize Bedenler belgeselinin yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Meriç Aydın sosyal sorumluluk projelerinin kendisi için çok önemli oldugunu belirtti. Ünlü sunucu, TRT'de yayınlanan Mucize Bedenler ile tıp teknolojisi sayesinde hayatta kalan insanların yaşamları ve bu tedavileri ele aldıklarını söyledi. Meriç Aydın, pek çok hastanın tedavi sürecini ve sonrasını gözler önüne seren programa olan ilginin kendilerini de şasırttıgını söyledi.

Kendinizden bahseder misiniz? Sektörde ne zamandan beri varsınız?
Bu sektöre girisim 2000'liyılların başlarında oldu. Birçok katalog,lansman çekimlerim oldu. Bu sıralarda oyunculuk, sunuculuk alanında oldukça fazla tekliflerle karsılasıyordum. Ancak benim felsefem bir isi yapıyorsanız kalıcı olmalı ve iz bırakmalıdır. Aldıgım spikerlik, sunuculuk,yaratıcı drama egitimleri sırasında bir hocamızın yaratılıcılıgımızı ölçmek adınaverdigi bir ödev o yaratıcılıgımı ortaya koyan ilk isaret olmustur. Bize 'Çocuklar, tüm dünya yapımlarını izliyorum. Sizden istegim bana 1 hafta içerisinde öyle bir yapım hazırlayın ki (biliyorum çok zor ama) en azından konu olarak simdiye kadar yapılmamıs birTVprojesi olsun. Sınır yok, saçma da olsa, anlamsız da olsa yapılmamıs olsun' dedi. 1 hafta boyunca aklıma bir sey gelmiyor, esinlenmemek adına hiçbir arastırma da yapmıyorum. Tam 6'ncı günün gecesinde, birden aklıma bir proje geldi ve sabaha kadar yazdım. Ertesi gün uykulu gözlerle verdigim proje birinci seçildi. Ekran önüne ilk olarak spor spikerligi ile basladım. Birçok canlı yayın deneyimim oldu. Açık oturumlar ve moderatörlük yaptım. Bir kelime Bir Islem adlı yarısma programını sundum. Ama isin arka planı da hep ilgimi çekmisti. Yaptıgım isin mutlaka bir sosyal sorumluluk ayagı olmalı.

ANNEMİN ÖLÜMÜ BENİ ÇOK ETKİLEDİ

Sizi sosyal sorumluluk projelerine yönlendiren olay nedir?
Bundan üç yıl önce çok ani bir sekilde annemi kaybettim. 57 yasındaydı ve çok saglıklıydı. Herkesin annesi özeldir ama gerçekten aramızda çok özel bir bag vardı. Gözümün önünde gerçeklesen bir durum oldu. Aniden akcigerine emboli atıyor ve saniyeler içinde gözünüzün önünde en sevdiginiz insan nefes alamıyor ve çaresizce size bakıyor. O an benim bütün dünyam degisti. Sanki ben o yasa kadar baskasıydım. Annemi gömdüm ve tamamen baska birisi olarak tekrar varlıgımı sürdürdüm. Öbür dünyaya çok inanıyorum. Burada yaptıgınız özel, güzel, kalıcı seylerin annemi orada çok rahatlattıgını düsünüyorum. O yüzden gerçekten son üç yılda sosyal sorumluluk projelerine emek vermemde annemin payı büyüktür. Özellikle "Mucize Bedenler" de hastalardan çok dua aldık. Sosyal sorumluluk projelerinin manevi boyutu çok yüksek.

HAYAT KURTARABİLECEĞİME İNANDIM

Mucize Bedenler fikri nasıl olustu?
Ilk olarak 'Umudunu Kaybetme' diye bir projeyle yola çıkmıstım. Türkiye'deki organ bagısı oranını artırmak üzerine yapılmıs bir projeydi. Mucize Bedenler o projeden dogdu. Tıbbi teknoloji Türkiye'de inanılmaz gelismis durumda. Tıp teknolojisi sayesinde hayatta kalan, yasamı kaliteli hale gelen insanların yasamları ve bu tedaviler bilinirse pek çok hayatı da kurtarabilecegim fikri olustu ben de. Insanların bunlardan haberi olsun istedim. Gidip o hastalarla konustum, ilgili firmalarla görüstüm, doktorlarla konustum. Bu formatta bir sey de daha önce yapılmadıgı için Mucize Bedenler de oldukça fazla ses getirdi ve belgesele ilgi oldu. Inanın bu kadar ilgiyi biz de beklemiyorduk. 7 bölüm çektik, talep oldugu için 13 bölüm daha çekecegiz.

YENİ BÖLÜMLER YURT DIŞINDA ÇEKİLECEK

Mucize Bedenler yeni yayın döneminde izleyicilerin karsısına nasıl çıkacak, ne gibi farklılıklar olacak?
Bundan sonraki 13 bölüm tamamen 4K teknolojisi ile çekilecek. Bütün 'Green Box' sistemleri ve teknolojik kurgu ona göre ayarlanacak. Ayrıca Türkiye'nin çesitli yerlerinden ve yurt dısından da bir sürü talep geliyor. Yurt dısında da bölümler çekme istegimiz var. Türkiye'deki teknolojiden yurtdısında faydalanan hastalarımız var. Yurt dısına gidip onları ziyaret edecegiz. Onları Türkiye'ye getirecegiz, buradaki tedavi süreçlerini birlikte takip edecegiz. Bu anlamda medikal firmalar, hastaneler ve basarılı doktorlarımız da bizimle birlikte olmak istiyorlar. Biz onların da yaptıklarını göz önüne seriyoruz. Bu baglamda konu ile ilgili yurt dısındaki firmaları ve tedavileri de çekmek istiyoruz. Bunların da insanlara faydalı olacagını düsünüyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Acı' hayatı paylaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN