Kaçak kampusa mühür

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Kaçak kampusa mühür

Paralel Yapı'nın finansörlerinden işadamı Akın İpek'in Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu İpek Üniversitesi kampusunun büyük bölümü kaçak çıktı

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Paralel Yapı'nın finansörü olarak bilinen Akın İpek'in Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu İpek Üniversitesi inşaatında yaptığı denetimlerde projeye aykırı yapılaşmalar tespit etti. Üniversite inşaatında çalışmalar durdurulurken şantiye girişine mühür vuruldu. Aralarında rektörlük binasının da bulunduğu kampus içerisindeki 13 binanın 10'unda tespit edilen projeye aykırı yapılaşmalar nedeniyle üniversiteye yaklaşık 1,5 milyon TL de para cezası kesilecek. Usülsüzlüğün 1 ay içinde düzeltilmemesi halinde, belediye İmar Kanunu'na dayanarak kaçak bölümleri yıkacak.

KAÇAK YAPILAR TESPİT EDİLDİ

Gülen cemaatinin en önemli finansörlerinden olan İpek Ailesi'ne ait İpek Üniversitesi'nin Çankaya Oran'daki yerleşkesinde devam eden inşaatta Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi'ne bağlı ekipler tarafından geçtiğimiz salı günü yapı denetimi gerçekleştirildi. Ekipler tarafından yapılan denetimlerde kampusta bulunan 13 binanın 10'unda mimari projeye aykırı yapılaşmalar tespit edildi.

KAMPUSE MÜHÜR VURULDU

Aralarında rektörlük binası, kız yurdu ve kütüphane binalarının da bulunduğu toplam 10 binada 5 bin 759 metrekarelik kaçak yapılaşma tespit edilen üniversitede inşaat faaliyetleri durduruldu. Şantiye giriş kapısına belediye ekipleri tarafından mühür vurulurken mal sahibi ve yapı denetimcisi konumundaki İpek Üniversitesi Rektörlüğü ile yapı müteahhidi İK Akademi İnşaat'a yaklaşık 1,5 milyon TL para cezası kesilmesi bekleniyor.

DÜZELTİLMEZSE YIKILACAK

Gelecek yıl eğitime açılması planlanan İpek Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirilen kaçak yapılaşmaların 1 ay içerisinde mimari projeye uygun hale getirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 32'nci maddesi gereğince kaçak bölümlerin yıkımının Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirileceği ortaya çıktı.

İPEK AİLESİ KURDU
Önce Altın Koza Üniversitesi adıyla kurulan ancak daha sonra İpek adı verilen üniversite Koza İpek Vakfı tarafından kuruldu. Üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığını Fethullah Gülen için "Bir gülüşüne tüm mal varlığımı veririm" diyen Akın İpek yaparken, yardımcılığını ise kardeşi Tekin İpek yürütüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak kampusa mühür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN