Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hocalı katliamı Başkent'te anıldı

Hocalı'da Ermenilerin 1992 yılında yaptığı katliam Ankara'da anıldı

Giriş Tarihi: 19.2.2015
Hocalı katliamı Başkent'te anıldı
Avrupa Azerbaycan Topluluğu (TEAS) tarafından "Hocalı İçin Adalet" kampanyası kapsamında düzenlenen etkinlik CerModern'de yapıldı. Etkinlikte 1992 yılında Hocalı şehrinde katledilen 613 Azerbaycanlı sivil anıldı. Kampanya kapsamında "Hocalı: Bir Savaş Suçuna Tanıklık. Ermenistan Sanık Sandalyesinde" adlı kitabın tanıtımı ve "Bitmeyen Koridor" adlı belgesel filmin gösterimi yapıldı. Etkinliğe Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov, Hocalı katliamına tanıklık etmiş olan Valeh Huseynov ve çok sayıda davetli katıldı. Davetlilere tanıtımı yapılan kitaplardan hediye edildi.

TÜRK OLDUKLARI İÇİN ÖLDÜLER

Büyükelçi Bagirov, "Tanıklar acılarını yaşamaya devam etmekte, sanıklar ise dünyadaki çifte standartlar nedeniyle özgürce yaşamayı sürdürmektedir. Bu adaletsizlik daha fazla devam edemez" dedi. Hocalı'da soykırım suçu işlendiğini belirten Bagirov, 116'sı kadın, 63'ü çocuk ve 70'i de yaşlı olan 613 kişinin sadece Azerbaycan Türkü oldukları için katledildiğini söyledi.

TÜM İNSANLIĞA KARŞI İŞLENDİ
Katliamdan kurtulmayı başaran Vali Hüseyinov ise Hocalı'da tarihte benzeri görülmeyen bir dehşet yaşadığını dile getirdi. İnsanların acımasızca öldürülmesine şahit olduğunu söyleyen Hüseyinov, bunun sadece Azerbaycan vatandaşlarına değil tüm Türk dünyasına, tüm insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hocalı katliamı Başkent'te anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN