Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baş dönmenizin nedeni iç kulak kristalleri olabilir

Ayakkabılarınızı bağlarken, yatağınızda diğer bir yöne dönerken ya da bir rafa uzanırken başınız dönüyorsa bu durum iç kulak kristallerinden kaynaklanabilir

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Baş dönmenizin nedeni iç kulak kristalleri olabilir
Başınızı hareket ettirdiğinizde, yatakta diğer bir yöne dönerken, ayakkabılarınızı bağlamak için eğildiğinizde ya da bir rafa uzanırken aniden bulunduğunuz ortamın dönmeye başladığını hissediyorsanız bu durum iç kulak kristali kaynaklı baş dönmesine işaret edebilir. Memorial Ankara Hastanesi KBB Bölümü'nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, baş dönmesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

MUAYENE İLE SAPTANABİLİYOR
Kulakta yerinden oynayan kristaller baş döndürüyor. İç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen "Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo (BPPV) başın pozisyonuyla aniden başlayan, kısa süren ve "tüm dünyayı başınıza yıkma" hissi veren bir baş dönmesi türüdür. İç kulaktaki denge merkezinde bulunan kristallerin arka yarım daire kanallarına düşmesi ile meydana gelmektedir. Baş dönmesi şikayeti ile doktora başvuran hastaların ortalama %20'si bu sorunu yaşamaktadır. Bu duruma pratik bir test ile tanı konulabiliyor. İç kulak kristallerinden kaynaklanan baş dönmesini genellikle muayene ile saptanır. Tanıda bazı pozisyon testlerinden yararlanılır. Dix-Hallpike manevrası uygulanır. Bu testte hasta oturur pozisyondayken birden yatar pozisyona getirilir ve bu sırada başa belli bir pozisyon verilir. 20-30 saniye beklendikten sonra hasta oturur pozisyona alınır. Eğer tipik göz hareketleri gözlenmezse test diğer taraf için tekrarlanır. Bu testte tipik göz hareketinin gözlenmesi tanı için önemlidir. Manevralar ile tanı rahatça konulabildiği için sıklıkla ek bir teste gereksinim yoktur. Bununla birlikte bu durumu diğer iç kulak hastalıklarından ayırt etmek için bazı testler yapılabilir.

YÜKSEK BAŞARI
Bazı durumlarda cerrahi yöntem gerekli Hastaların %3-15'inde tedaviye yanıt alınamamaktadır. Bu durumda repozisyon manevralarının tekrarı önerilir. Bu vakalarda tanı tekrar gözden geçirilmelidir. Bazı durumlarda cerrahi tedavi de gerekebilir. Cerrahi müdahale genellikle ilk basamak tedavilerinden yanıt alınamadığında tercih edilmekte ve yüksek başarı oranları ile uygulanmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baş dönmenizin nedeni iç kulak kristalleri olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN