Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Erzurum ve Van'da lösemili çocuk yok mu?'

SABAH'a konuşan Bakan Müezzinoğlu, LÖSEV'in 400 yataklı hastane ısrarıyla diğer şehirlerdeki çocukların haklarını gasp ettiğini söyledi

Giriş Tarihi: 1.3.2015
'Erzurum ve Van'da lösemili çocuk yok mu?'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yurt genelinde toplam 3 bin 814 yataklı kapasite ile onkoloji hizmetleri verildiğini belirterek, 20 ilde toplam 5 bin 21 yataklı, 26 yeni onkoloji hastanesi yapıldığına dikkat çekti. 'da ise 6 kapsamlı onkoloji merkezi, 5 onkoloji tanı tedavi merkezi, bu standartları taşıyan özel radyoterapi merkezi ve 414 yatak kapasitesi ile onkoloji hizmeti verildiğine vurgu yapan Bakan Müezzinoğlu, LÖSEV'in 400 yataklı hastane ısrarının atıl kapasite ve kaynak israfına neden olacağını açıkladı.

BİNA VAR DOKTOR YOK

Yurt genelinde 161 çocuk hematolojisi ve onkolojisi uzman hekiminin bulunduğunu bildiren Müezzinoğlu, asıl sorunun yatak kapasitesi değil doktor yetersizliği olduğunu LÖSEV'in de hastane binası yerine doktor sıkıntısını giderecek projelerle hasta çocuklara çok daha büyük katkı sağlayacağını kaydetti. Türkiye'de her yıl ortalama 900 çocuğun lösemiye yakalandığını ve bunların yaklaşık 40'ının LÖSEV hastaneleri tarafından tedavi edildiğini belirten Müezzinoğlu, "Ülkemizde halen 161 çocuk hematolojisi ve onkolojisi uzman hekimi bulunuyor. Bunların 55'i Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, 96'sı üniversite hastanelerinde, 10'u da özel hastanelerde görev yapıyor. Ankara'da ise 46 uzman hekim bulunuyor" dedi.

'DUYGU SÖMÜRÜSÜ'
LÖSEV'in duygu sömürüsü yaptığının altını çizen Müezzinoğlu, "Biz anneleri, çocukları düşündüğümüz için bu planlamaları yapıyoruz. Van'da, Diyarbakır'da, Erzurum'da lösemili çocuk yok mu? Bu ülkenin çocuk hematoloğu, çocuk onkoloğu sayısı belli. Onkolog doktor dağılımını planlamadan yapacağımız her hadise, bir başka çocuğun ve ailenin mağduriyetine sebep olur. Dolayasıyla LÖSEV kendisini merkeze alıp Türkiye genelinde lösemili çocukları ve ailelerini yok farz edebilir ama Sağlık Bakanlığı yok sayamaz" diye konuştu.

CEM YILMAZ'A BİLE YANLIŞ BİLGİ VERDİLER
Kamu spotları, internet, cep telefonu ve banka hesaplarıyla yardım toplanan Ankara'daki LÖSEV Onkoloji Kenti ve Hastanesi'nin tanıtımı için Cem Yılmaz'la kameralar karşısına geçen LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Ezer 'her şeyin parasız' olduğunu söylemişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, LÖSEV'in hastanesinin herhangi bir özel hastaneden farkı olmadığını, çocuklar için uyguladığı tedavinin masraflarını devletten tahsil ettiğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Erzurum ve Van'da lösemili çocuk yok mu?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN