Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romatizmal ağrıları büyüme ağrılarıyla karıştırmayın

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Tekrarlayan ateş, eklem ağrısı, kas güçsüzlüğü, yüksek ateş ve ağrılarla kendini belli eden romatizmal hastalıklar çocukluk çağlarında da görülebiliyor. Bu hastalıkların en önemli belirtilerinden biri olan ağrının çocuklarda sıklıkla görülen "büyüme ağrıları" ile karıştırılması bu rahatsızlığın tanı ve tedavisinde daha dikkatli olunmasını gerektiriyor.
Hastalığın belirtileri dikkatle gözlenmeli
Romatizmal hastalıkların temel ortaya çıkış mekanizması, normalde vücudu korumaya programlanmış bağışıklık sisteminin çeşitli nedenlerle, kişinin kendi vücuduna karşı yıkıcı ve aşırı bir tepkiye yanlışlıkla programlanmış olmasıdır. Bunun sonucu olarak da hastalıklar, çoğunlukla kas iskelet sistemi başta olmak üzere tüm organları ilgilendirebilen belirti ve bulgularla kendini gösterebilmektedir. Bu rahatsızlıkların farklı özelliklerinin olması çocuklardaki tüm belirti ve bulguların dikkatle gözlenmesini, kaydedilmesini ve doktor tarafından düzenli takibinin yapılmasını gerektirmektedir.
Büyüme ağrısı ve romatizmal ağrı nasıl ayırt edilir?
Çocuktaki ağrı şikayeti genelde eklemelerde veya eklem çevresindeyse ve sıklıkla şişlik, kızarıklık, ısı artışı veya eklem hareket açıklığında kısıtlılıkla ortaya çıkıyorsa sebebi romatizmal hastalıklar olabilir. Ağrı konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, bu ağrıların büyüme ağrılarından ayrımının yapılmasıdır. Büyüme ağrıları, 3-12 yaş arası çocuklarda görülmekle birlikte, 4-6 yaş arası çocukların %37'sinde karşımıza çıkmaktadır. Okul çağındaki çocukların ise %15'inde görülmektedir. Büyüme ağrılarının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:
• Ağrı genelde eklem dışındadır
• Ağrıların 2/3'ü baldır bölgesi, uyluk, diz arkasındaki boşlukta görülür.
• Hemen her zaman ağrı simetriktir.
• Ağrı genelde günün geç saatlerinde veya gece ortaya çıkar.
• Ağrının süresi, kısadır ancak bazen birkaç saat sürebilir.
• Ağrı hafif veya çok şiddetli olabilir.
• Sabahları çocukta ağrıdan hiçbir eser kalmaz.
• Muayenede herhangi bir bulguya rastlanmaz.
• Aralıklı bir seyir gösterir, bazen haftalarca veya aylarca hiç ağrı olmaz.
Tedavide ekip yaklaşımı önemli
Romatizmal hastalıkların tedavisi günümüzde başarı ile yapılabilmektedir. Yeni biyolojik ilaçların kullanıma girmesiyle de tedavi şansı artmıştır. Ancak bu rahatsızlıklar çok karmaşık ve çoklu organ sistemi tutulumu ile ilerlediğinden hasta, çocuk doktoru, çocuk romatoloji uzmanı, hemşire, psikiyatrist, psikolog, fizik tedavi ve ihtiyaca göre daha pek çok branşın işbirliği ile tedavi edilmelidir.

Doç. Dr. Ahmet Demir Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romatizmal ağrıları büyüme ağrılarıyla karıştırmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN