Mert bebeğin kaderi Lorenzo'ya benzemedi

İlk çocukları "Lorenzo'nun Yağı" filmine konu olan hastalıkla doğan Seda ve Burak Bayer çiftinin sağlıklı bir çocuğa kavuşma hayali tüp bebek yöntemiyle gerçekleşti

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Mert bebeğin kaderi Lorenzo'ya benzemedi
Her ikisi de taşıyıcı oldukları için diğer çocuklarının da hastalıklı dünyaya gelmesi ihtimali bulunan çift için tüp bebek yöntemine karar verildi. İlk çocukları genetik hastalıkla dünyaya gelen eczacı Seda Bayer ile bilgisayar mühendisi Burak Bayer çiftinin, sağlıklı bir çocuğa sahip olma hayali, tüp bebek yöntemiyle gerçekleşti.

TIPTA BİR İLK
Çiftin embriyolarından hastalıklı olanlar genetik tanıyla elendi, sağlam embriyonun transfer edilmesi sayesinde Ahmet Mert bebek sağlıklı doğdu. Tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyoların, "Preimplantasyon Genetik Tanı" (PGD) denilen yöntemle sağlıklı olup olmadığının belirlenebildiğini ifade eden anne Seda Bayer, "Verilen embriyonun sağlıklı olduğunu bildiğim için çok rahat bir hamilelik geçirdim. Bu yönteme başvurmasaydık hamilelik sırasında bebeğin hasta olduğu saptansaydı gebeliğin sonlandırılması gerekecekti" diye konuştu. Baba Burak Bayer de aileleri erken harekete geçmeleri konusunda uyardı. Prof. Dr. Recai Babuçcu ise biyopsi alınıp DNA'ya bakıldıktan sonra sağlıklı embriyonun rahim için konulmasıyla bu hastalıktan arınmış sağlıklı bir bebek dünyaya gelmesinin ilk olduğunu düşünüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mert bebeğin kaderi Lorenzo'ya benzemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN