Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her iki çocuktan birinin demiri eksik

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Sami Akbuğa, "Demir eksikliği ve kurşun zehirlenmesi" hakkında bilgiler verdi

Giriş Tarihi: 8.3.2015
Her iki çocuktan birinin demiri eksik
Vücudun en temel ihtiyaçlarından biri olan ve besinlerle alınan demirin eksikliği pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor. Dünya nüfusunun % 70-80'i demir eksikliğine bağlı sağlık problemleri yaşıyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise okul çağındaki çocukların yaklaşık %50'sinde demir eksikliği anemisi bulunduğu tahmin ediliyor. Demir eksikliği çocukları zihinsel ve fiziksel olarak etkiliyor

BAŞARIYI ETKİLİYOR
Süt çocukluğu döneminde büyüme ve gelişmenin hızlı olması nedeni ile demir gereksinimi artmaktadır. Besin maddelerinin yeterli demir içermemesi sonucu bu dönem, demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinin en sık görüldüğü yaş grubudur. Demir eksikliği, küçük çocuklarda düşük bilişsel test skorları, zayıflamış okul başarısı, kısalmış dikkat aralığı, gerilemiş kas fonksiyonu ve fiziksel aktiviteye neden olabilirken, daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde zayıflamış zihinsel becerilerle ilişkilidir.

ZEHİRLENME ARTTI
Endüstrileşmenin artması ile kurşun zehirlenmesi de çocuklarda önemli bir sorun haline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde, alınan bazı önlemler ile kan kurşun düzeylerinde azalma sağlanmasına rağmen, şehirde yaşayan küçük çocuklar arasında kurşun zehirlenmesi önemini korumaktadır. Gelişmekte olan bazı ülkelerde endüstriyel kirlilik, aşırı kentleşme ve kurşunlu benzinin kullanımının devam etmesi nedeniyle küçük çocuklar arasında kurşun zehirlenmesi önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

ISPANAKTA FAZLA DEMİR BULUNMUYOR
Kronik kurşun zehirlenmesi zayıflamış nörodavranışsal gelişim, düşük zeka, düşük doğum ağırlığı ve sinir iletim hızında azalma ile ilişkilidir. 1-6 yaş arası çocuklarda yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunda kurşun zehirlenmesi ve demir eksikliği arasında yüksek bir ilişki bulunmuştur. El-ağız aktivitesinin fazla olması ve yetişkinlerden daha çok kurşun absorbe edebilmeleri nedeniyle bu yaş grubundaki çocuklar yüksek risk altındadırlar. Demir eksikliği ve artmış kan kurşun düzeyi arasındaki ilişkinin 1-2 yaş arası çocuklarda çok daha belirgin olduğu görülmektedir. Ülkemizde bebeklere 4-6 aylık olduğu dönemde başlanan koruyucu demir tedavisinin, hekimin uygun gördüğü süre boyunca, düzenli kullanılması önemlidir. Çocuklara demirden zengin yiyecekler uygun miktarda ve sıklıkta sunulmalıdır. Demirden zengin gıdalar dana ve koyun eti gibi kırmızı et çeşitleri, karaciğer, yumurta sarısı, mercimeknohut gibi bakliyat ve üzüm pekmezidir. Çocuklarda bu gıdaların uygun porsiyonlar halinde her birinin haftada en az üç-dört kez tüketilmesi demirden yeterli beslenmeyi sağlar. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde fazla demir yoktur ve bitkisel yapısı nedeniyle içeriğindeki demirin emilimi de azdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her iki çocuktan birinin demiri eksik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN