Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir engelli 330 umut

Sırtında engelli oğlunu taşıyan bir anneden etkilenen 50 yaşındaki görme engelli Dursun Pertesoy, çöpten topladığı katı atıkları satarak aldığı 330 tekerlekli sandalyeyi ihtiyaç sahiplerine dağıttı

Giriş Tarihi: 9.3.2015
Bir engelli 330 umut
Çankaya'ya bağlı 100. Yıl Mahallesi'nde yaşıyor Dursun Pertesoy. Bir gözü hiç görmüyor, diğerinde ise yüzde 91 oranında görme engeli var. Beş yıl önce sokakta yürürken sırtında engelli oğlunu taşıyan bir anneyi görüp etkilenen Pertesoy, o günden sonra kendisini engellilerin hayatındaki engelleri kaldırmaya adamış. Atık toplama arabasıyla sokak sokak gezip çöplerden topladığı malzemeleri satan Pertesoy, kendisi gibi engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalyeler satın alıyor. Ve büyük bir mutlulukla bunları engellilere dağıtıyor. 5 yıldır katı atık gelirleriyle engellilere yardımcı olmaya çalıştığını ifade eden Pertesoy, "Bedensel engelli kardeşlerime bunlarda dahil şimdiye kadar 330 tekerlekli sandalye dağıttım. Pet şişe, gazete, hurda, karton, ikinci el eşya ve kıyafet gibi malzemeleri depomda biriktiriyorum. Bunları satıp engelli kardeşlerime tekerlekli sandalye alarak onların mutluluğuna ortak oluyorum" dedi. Pertesoy şunları söyledi: "5 sene önce soğuk bir kış sabahı bir anneyi, 9 yaşında sakat çocuğunu sırtında okula getirirken gördüm. Paraları olmadığını ve tekerlekli sandalye alamadıklarını öğrendim. Ben de bir dernekten ödünç tekerlekli sandalye alıp götürdüm verdim. O annenin belindeki o yükü almış oldum. Sonra bir engelli olarak bu işe kendimi adadım."

Engelliler için 24 kilometre yol yapıyor
Günde 3 defa katı atık toplama seferine çıktığını belirten Dursun Pertesoy şöyle konuşuyor: "Engellilerin engellerini aşması için günde 24 kilometre yol yapıyorum. Broşür bastırdım ve gittiğim her yere dağıtıyorum. Katı atık olunca beni arıyorlar, gidip alıyorum. Uzak yerler için param olursa nakliye aracı tutuyorum. İl dışına gönderecek sandalyelerim var fakat kargo ücretini karşılayacak sponsor bulamıyorum. Ayrıca konteynerlerden ayıkladığım çöpleri taşıdığım aracım arızalandı. Bu noktada yardım edecek hayırseverler arıyorum."

Hayır işinde Müge Anlı'yı kendime rakip görüyorum
Hayır işi yapmanın kendisine huzur ve mutluluk verdiğini belirten Dursun Pertesoy, "Hayır noktasında her sabah atv'de program yapıp yardıma ihtiyacı olan insanlara el uzatan Müge hanımı kendime en büyük rakip olarak görüyorum" diyor. Bu işi yapmaya başladıktan sonra tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan insanların kendisine ulaştığını belirten Pertesoy "Şu ana kadar 700 kişi bana ulaştı. Hedefim Türk Hava Yolları'nın uçak filosu ne kadarsa o kadar tekerlekli sandalye alıp dağıtmak" diye konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir engelli 330 umut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN