Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayhan B. ATALAY: Nazım, Stockholm Sendromu ve Aleviler

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Psikiyatr Nils Bejerot'un bir banka soygunu sonrasında yaptığı tespitinin bütün sosyal ve siyasal katmanlarda ve toplumsal ayrışmalarda izdüşümünü görmekteyiz.
Bir gasp olayından sonra esir alınanların, esir alanlarına duyduğu sempatinin adıdır Stockholm Sendromu. Bugün Alevilerin CHP saflarında yer almaları gibi! Geleceklerini esir aldıkları bir toplumla kurdukları duygusal bağ ve sonrasında duyguların esareti. Mızrak çuvala sığmadı, herkes de biliyor Alevi katliamının mimarı ve uygulayıcısı, CHP ve İnönü'dür. Nazım Hikmet'in katili ve sürgün edeni de CHP ve İnönü'dür. Bunu da bilmeyen yoktur, ama ne hazindir ki, Nazım sanki CHP'nin sembolüdür ve CHP'lilerin ilham kaynağıdır. Nazım hayranları da bu yalanı yetmiş yıldır yutarlar. Mustafa Suphi ve 14 arkadaşı, İnönü'nün komünist partisi kurmaya izin verilecek yalanına kanarak, Nazım'ın bütün ısrarlarına rağmen ülkesine dönmeye karar verir ve Karadeniz'de İnönü'nün emriyle katledilir.
Şunu anlatmaya çalışıyorum; Cumhuriyetin kuruluşundaki İttihat ve Terakki ihanet parmağının karıştırdığı ve birbirine düşman ettiği ülke insanlarını nasıl barıştırabiliriz, önümüzdeki seçimlerde öncelememiz gerekenler neler. Buna değinelim.
1980 öncesinde, sağcı-solcu kavgamız vardı. Aynı dönemde Çorum ve Maraş'ta Alevi-Sünni kavgasıda başlatılmak istense de bunda başarılı olunamadı.
Daha sonra Türk-Kürk kavgasına çok yeltenilse de şükürler olsun ki bunda da başarılı olunamadı.
Lakin 30
yıllık Kürt meselesinde barışa çok yakın gibi duruyoruz.
Peki, bundan sonra Nazım'ın tasvir ettiği, "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim", temennilerine mazhar olabilecek miyiz? Cahit Sıtkı'nın, "Memleket isterim, ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun; kış günü herkesin evi barkı olsun. Memleket isterim, yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun; olursa bir şikâyet ölümden olsun." Dediği mutlu günleri görebilecek miyiz?
Bilin ki, Kürt barışından sonra senaryosu hazır bekleyen Alevi-Sünni kavgası vizyona sokulacak. Suriye'den kaynaklanan altyapısı da hazır. Perinçek'in Eset'i ziyareti ne anlama geliyor acaba, bileniniz var mı? Bu yeni filmin fragmanı, çok dikkat edin!
7 Haziran seçimlerinde düzgün Alevi adayların parlamentoda temsil edilmesi oyunları bozacaktır. Ak Parti aman dikkat. Gezi ile başlayan süreci dikkatli takip edin. Oyunu başlamadan bozmak sizin tercihlerinizle olacak!
Ocağın altı yakıldı, su ısınmaya başladı, su kaynayınca hainlerin başlarına biz dökelim!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayhan B. ATALAY: Nazım, Stockholm Sendromu ve Aleviler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN