'Başkent yatırımlardan daha fazla pay almalı'

Giriş Tarihi: 12.3.2015
'Başkent yatırımlardan daha fazla pay almalı'

İş adamı Barış Aydın, başkentin 5.2 milyonluk nüfusu ile Türkiye'nin en kalabalık ikinci ili olduğunu ve yatırımlardan daha fazla pay alması gerektiğini ifade etti

Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, son yıllarda iç göçün hızlandığı Başkent Ankara'nın nüfusu ve ekonomik potansiyeline göre düşük kalan yatırımlardaki payının artması gerektiğini bildirdi. Aydın, 2014 itibariyle 5 milyon 150 bin 72 kişi ile Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 7'sini barındıran Ankara'nın 2013'ten 2014'e bir yılda net 40 bin 9 kişi ile en fazla net göç alan il olduğunu belirtti. Buna karşılık Ankara'nın yatırımlardan aldığı payın nüfusu ve ekonomik potansiyeli ile orantılı olmadığını vurguladı.

"YATIRIM İSTİKRARSIZ"
Aydın, son on yılda Türkiye genelinde düzenlenen 34 bin 231 yatırım teşvik belgesinden sadece bin 479'unun Ankara'ya yönelik olduğuna işaret etti. Aydın, 2005-2014 döneminde düzenlenen teşvik belgeleri kapsamındaki toplam 426 milyar liralık yatırımdan İstanbul yüzde 14, Kocaeli yüzde 6, İzmir ve Bursa yüzde 5 pay alırken, Ankara'nın payının 17.7 milyar lira ile yüzde 4 dolayında kaldığına dikkat çekti. Son on yıldaki teşvikli yatırımlar kapsamında 1.3 milyon kişilik istihdam öngörüldüğünü belirten Aydın, Ankara'nın 65 bin kişi ile bundan sadece yüzde 5 dolayında bir pay alabildiğini ifade etti. Ankara'ya yönelik yatırım eğiliminin, ekonomideki olumsuzluklara karşı daha duyarlı olduğu söyleyen Aydın, yatırım tutarının yıllara göre istikrarsız bir seyir izlediğini de belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkent yatırımlardan daha fazla pay almalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN