Önce Hacıbayram sonra sınav

Üniversite hayali kuran binlerce genç sınav merkezlerine aileleri ile birlikte geldi. Öğrenciler sınav öncesi ise Hacıbayram Camisi'ni ziyaret etti

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Önce Hacıbayram sonra sınav
Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı () pazar günü gerçekleşti. Başkentte üniversite hayali kuran binlerce genç sabahın erken saatlerinden itibaren sınav merkezlerine aileleri ile birlikte geldi. 'daki farklı okullarda sınava giren öğrenciler içeride sınav heyecanı yaşarken aileleri de okul bahçelerinde dua ederek çocuklarını bekledi.

GÜVENLİK SIKI TUTULDU

YGS'de adaylar, sınava girecekleri binanın kapısında, giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için saat 09.00'da hazır bulundu. Sınav nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alındı. Sınavın yapıldığı her bir salona duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şekerleme ve peçete gibi malzemeler, ÖSYM tarafından sağlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testi yer aldı. YGS'de öğrencilere Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru soruldu. Adaylara 160 soru için 160 dakika süre tanındı.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIKTI

Ankara Valiliği sınavın sağlıklı bir şekilde geçmesi için genelge yayımladı. Hafriyat ve yıkım çalışmalarının sınav saatinde yapılmaması, seyyar satıcılarla, pazar yeri satıcılarının gürültü yapmamaları, okul bahçelerine ve çevrelerine araçların park edilmemesi istendi. Emniyet görevlileri okul önlerinde gerekli önlemleri aldı. Nüfus cüzdanını kaybeden veya unutanlar için de nüfus müdürlükleri açık kaldı.

SINAV ÖNCESİ MANEVİ DOPİNG
Dün YGS'ye kilitlenen başkentte veliler ve öğrenciler camilere giderek sınavda başarılı olmak için dua etti. Duaların yapıldığı camilerden biri de Hacı Bayram-ı Veli Camisi oldu. YGS öncesi dua etmek isteyen öğrenciler ve aileleri Hacı Bayramı Veli Camisi'ne akın etti. Birçok vatandaşın gelerek namaz kıldığı ve dua ettiği camide büyük yoğunluk yaşandı.

EK SEFERLER RAHATLATTI
Ego Genel Müdürlüğü, otobüs seferlerini artırdı. Sınav sabahı herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için gerekli önlemleri alan EĞO Genel Müdürlüğü, bazı hatlara sabah 8'den itibaren ek servisler koyarak sınav yerlerine toplu taşıma aracı kullanarak gelen öğrenci ve velilerin mağdur olmasını engelledi. Öğrenciler içeride sınav heyecanı yaşarken veliler de okul önlerinde her sene olduğu gibi bu senede dua etti ve daha fazla stres yaşadı. 160 dakika süren sınav boyunca okul önlerinde ayrılmayan veliler çocukları için iyi temennilerde bulundu. YGS'de binlerce öğrencinin yarıştığını ifade eden aileler "İnşallah herkes emeğinin karşılığını alır" diye konuştu. Sınav salonundan çıkan öğrenciler de, matematik sorularını zor bulduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce Hacıbayram sonra sınav
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN