Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mamak'ta asrın yürüyüşü

Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı dolayısıyla Mamak Belediyesi'nce düzenlenen "Asrın Yürüyüşü" etkinliğine 5 bin kişi katıldı

Mamak'ta asrın yürüyüşü
Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı dolayısıyla Mamak Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mamak Müftülüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte 5 bin Ankaralı Çanakkale şehitleri için yürüdü. Cebeci Şehitliği'nden başlayan yürüyüşe 2 bin 400 öğrenci, 100 imam, 200 kişilik halk oyunları grubu ve vatandaşların da katılımıyla mehter takımının eşliğinde Çanakkale Şavaşı'nda yaşananların canlandırıldığı plato ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Mamak pazar alanında son buldu.

ŞEHİTLİĞE ZİYARET
Yürüyüş öncesinde Şafaktepe Şehitlik Parkı'nda gerçekleştirilen törende Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül şehitlikteki anıtın önüne çelenk koydu. Daha sonra Akgül ve Kılıç, şehitlik anı defterini imzaladı ve 10 Mart'ta Konya'daki askeri uçak kazasında şehit olan Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Tanış'ın mezarına karanfil bıraktı.

MEHTER COŞTURDU
Tören sonrası gerçekleştirilen yürüyüşe katılan yaklaşık 5 bin kişi, Çanakkale Savaşı'nda yaşananların canlandırıldığı platonun bulunduğu Mamak pazar alanına kadar yürüdü. Mehter takımı eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşe bayraklarıyla katılan vatandaşlar renkli görüntüler oluşturdu. Etkinlik alanında konuşan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, zaferin 100'üncü yılında, önceki senelere nazaran kalıcı olması için daha görkemli ve farklı bir etkinlik düzenlemek istediklerini söyledi.

'ÜMMETİMİZİN ZAFERİ'
Çanakkale Zaferi'nin aynı ümmetin birliğinin, beraberliğinin, inancının zaferi olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Her milletin geçmişinde kazandığı savaşlar vardır. Ama her milletin tarihinde destanlar yoktur. İşte bu milletin tarihinde sadece bir değil, üç tane destan vardır. İşte bunların en önemlisi de Çanakkale destanıdır. Bu sene Çanakkale deniz zaferi başta olmak üzere 100. yılını hep birlikte kutluyoruz" diye konuştu.

ATO'DAN BÜYÜK ÇIKARMA
Konuşmaların ardından Çanakkale Savaşı'nda yaşanan "direniş öyküsünü" anlatan ve vatandaşlar tarafından 3 gün boyunca ziyaret edilebilecek "Çanakkale Platosunu"nun açılışı yapıldı. Platoda Çanakkale Savaşı'nda askerlerin yaşadığı yerler, sıhhıye çadırları birebir canlandırıldı. Belediye Başkanı Mesut Akgül, platoyu gezen vatandaşlara Çanakkale kumanyası olan ekmek ve hoşaf dağıttı. Öte yandan Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclisi'nin, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında Ankara'dan üniversite, lise ve ortaokul öğrencilerinden oluşan 5 bin kişilik bir grubu Çanakkale'ye gönderme karar aldığı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamak'ta asrın yürüyüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN