Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara kaçakçısına 6 milyonluk darbe

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Sigara kaçakçısına 6 milyonluk darbe

Gümrük Muhafaza ekipleri, Ankara'nın da aralarında bulunduğu 14 ilde Ekim 2014'ten bu yana yaklaşık 6 milyon TL değerinde kaçak sigara ele geçirdi. Kızılay'daki büfeler mercek altına alındı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin sigara ve tütün kaçakçılığıyla mücadele kapsamında denetimlerin sıkılaştırılması yönünde geçen yılın ekim ayında verdiği talimat doğrultusunda, kaçak sigaranın en fazla tüketildiği 14 il belirlenerek bu illerde denetimlere ağırlık verildi. Bu kapsamda, özellikle Ankara-Kızılay, Mersin- Pozcu, Adana-Seyhan gibi merkezlerde market, büfe, depo gibi yerler ile tezgah altı, sokaklar ve diğer açık alanlarda kaçak sigara satışı yapmaya çalışan sokak satıcılarına yönelik operasyonlar gerçekleştirildi.

İŞ YERİNDE DENETİM
Türkiye genelinde kaçak sigaranın en fazla tüketildiği 14 ilde Gümrük Muhafaza ekiplerince Ekim 2014'ten bu yana yaklaşık 6 milyon lira değerinde kaçak sigara ve tütün mamulü ele geçirildi. 512 iş yerinde yapılan denetimlerde, kaçak olarak satışa sunulan 979 bin paket sigara, 31 bin adet puro, 8 bin paket makaron, bin 960 paket pipo tütünü, bin 410 kilogram nargile tütünü, 140 kilogram sigara tütünü ele geçirildi.

CEZA ALT SINIRI 3 YIL

Ankara'nın aralarında bulunduğu illerde piyasaya yasa dışı yollardan sigara arzını önlemeye dönük olarak yoğunlaştırılan saha denetimlerinin ülke genelinde artırılarak sürdürüleceği belirtildi. Sigara kaçakçılığına yönelik caydırıcılığın artırılması için geçen yıl Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda yapılan değişiklikle tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığı fiilleri konusunda uygulanacak hapis cezasının alt sınırı 3 yıl olarak düzenlenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara kaçakçısına 6 milyonluk darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN