Kültürler arası diyalog için dünyayı geziyorlar

Dünya turnesi kapsamında Eskişehir'e gelen Fanfarai grubu müziğe başlama amaçlarının kültürler arası diyaloğa katkı sağlamak olduğunu belirtti. Grup üyesi Samir, sonraki duraklarının , Gaziantep ve İstanbul olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 19.3.2015
Kültürler arası diyalog için dünyayı geziyorlar
Fransa, Fas, Cezayir gibi ülkelere mensup 12 sanatçıdan oluşan ve rai, chaabi, gnawa, caz, Afro-Küba, Arap- Berberi, Latin, salsa müzikleri yapan Fanfarai grubu, sokakta başladıkları konserlerini dünya turnesine taşıyor. Fransız Kültür Merkezi, Eskişehir Avrupa Birliği Bilgi Merkezi ve Eskişehir Ticaret Odasının davetlisi olarak kente gelen grubun sonraki adresi ise .... Grupta yer alan İnal Samir, çalışmalarına 10 yıl önce başladıklarını söyledi. Bugüne kadar uluslararası birçok festivalde bulunduklarını belirten Samir şöyle konuştu:

ÜÇÜNCÜ ALBÜMLERİ ÇIKACAK
"Kendimizi 10 yıl boyunca çok geliştirdik. Müziğe başladığımızda sadece sokaklarda çalıyorduk. Daha sonra repertuvarımızı geliştirip sahnelerde yer almaya başladık. Şu anda hem sokakta hem de sahnede performansımızı gösteriyoruz. Gelecek sene için üçüncü albümümüzü çıkartacağız. Eylül ayında Kanada ve ABD turnesine çıkacağız. Bir festival kapsamında da İngiltere'de bulunacağız. Şu ana kadar 15'ten fazla ülkede konser verdik." Samir, konser için ilk geldikleri Türkiye'de, müziklerinin çok sevilmeye başlandığını dile getirerek, yaptıkları müziğin kültürler arası diyaloğu güçlendireceğine inandıklarını vurgulayan Samir "Müziğe başlangıç amacımız kültürler arası diyaloğa katkı sağlamaktı ve bunu her gün gerçekleştiriyoruz. Müziğimizle farklı kültürleri bir araya getirdiğimizi düşünüyorum. Fransa'da gerçekleşen kanlı olaylardan sonra belki bizim burada yaptığımız aktivite çok daha önem arz ediyor. Buraya insanların düşündüğünden farklı bir boyutta, barış için geliyoruz. Kültürler arası barışı simgelediğimiz bu aktivite böyle bir zamanda daha değerli bir hal almıştır. Bu enstrümanlarla bu tarz bir müzik yapan başka bir grup yok" dedi. İnal Samir, turne kapsamında Ankara, Gaziantep ve İstanbul'da da konser vereceklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültürler arası diyalog için dünyayı geziyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN