Ayhan B. ATALAY: Her şey vatan içinmiş!

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Televizyonda haberlere bakarken, gözaltına alınan polislerden biri, "Neden yaptınız?" sorusuna, "Biz ne yaptıysak vatan için yaptık!" diye cevap verdi! Aklıma bir ağabeyimin askerlik anısı geldi; Askerde iki arkadaş sohbet ediyorlar, biri sürekli, "Vatanım da vatanım" diye iç geçiriyor, diğeri de, "Ahmet üzülme kavuşursun inşaallah, çok merak ediyorum senin bu vatanını. Vallahi ben de geleceğim!" diyerek onu teskin etmeye çalışıyormuş.
Askerlik bitmiş, arkadaşı Ahmet'in vatanını görmeye gitmiş.
Bir de ne görsün; Ahmet keçi gibi bir yardan aşağı sarkmış, kayaların arasındaki bir avuç toprağa elindeki fidanı dikmeye çalışıyor. Belinde kalın bir halat, hanımı da Ahmet düşmesin diye ipi tutuyor. Arkadaşı seslenmiş, "Ulan Ahmet senin 'Vatanım da vatanım' dediğin yer burası mıydı?" Ahmet cevap vermiş, "Vay can kardeşim, vatanıma hoş gelmişsin!" Arkadaşı dayanamamış, "Ulan senin vatanının da, ipini tutanının da...!" Vatan tanımı göreceli tabi!
Ben de merak ettim, EGO şoförlerinden birine sordum, "Kardeşim niye yapıyorsun bu işi?" Cevap hiç göreceli değil, "Ekmek parası abi!" Net ve doğru bir cevap.
Güvenlikçilere sordum, onlar da "Ekmek parası" dediler. Memurlara, öğretmenlere, doktorlara sordum, hepsinin cevabı aynı. Ekmek parası. O zaman bizim şoförler, güvenlik görevlileri, memurlar hiçbiri vatanperver değil, belki de hainler! Üşenmedim, bir de polis müdürü arkadaşıma sordum, o da, "İşimiz bu, ekmek parası!" dedi.
Bunların hepsi vatan hainiymiş dedim (!) Ben orada değildim ama, belliki savcı sormuştur, "Bu yasa dışı dinlemeleri neden yaptın?, "Vatan için!", "Peki bu talimatı sana kim verdi?", "Vatanını çok seven birisi!", "Peki bu kayıtları kime verdin?", "Vatanını çok seven birisine!", "MİT tırlarını niye durdurdun?", "Vatan yaşasın diye!", "Dışişleri Bakanlığı'nı neden dinleyip ülkeyi aleme rezil ettiniz?", "Bunların kim olduğunu herkes bilsin diye", "Sizin ipinizi kim tutuyor?, "Bütün dünyanın ipini tutan güç, her şey vatan için. Yaşasın vatan!" Ben de merak ettiğim için sorsaydım, emin olun cevap şöyle olurdu; "Gözüm bu vatanı şey ederken, yani severken falan, karşılığında bir şey aldın mı, maaş, ikramiye gibi?", "Elbette aldım. Bu benim ekmek param ve hakkım!"
Yeni öğrendik vatanın parayla, maaşla, ikramiyeyle sevildiğini! Bizim elemanlar niye öyle demediler diye takıldı kafama.
Birinden birisi vatan haini de anlayamadım(!) Bu işi maaş almadan yapsaydınız o zaman size diyecek lafımız olmazdı! Belediye şoförü neyse sen de osun.
Senin ne farkın var ahlaksız? Senin vatan sevgin buysa, senin vatanının da, ipini tutanının da!..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayhan B. ATALAY: Her şey vatan içinmiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN