Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çayın başkentİnden Türkiye'nin başkentine

Rizeliler Derneği ve Rize Valiliği'nin ortaklaşa düzenlediği 6. Rize Tanıtım Günleri, Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı. Etkinliklerin ilk gününde Rize'nin mutfağı, el sanatları, bezi, müziği, tulumu, kemençesi, şairleri, ressamları, atmacaları ve yemekleri sergilendi

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Çayın başkentİnden Türkiye'nin başkentine
Atatürk Kültür Merkezi'nde bu yıl 6.'sı düzenlenen "Rize Tanıtım Günleri" başladı. Rize'nin sosyal ve kültürel önemini konu edinen etkinlikte bu yıl, konser, dinleti, dans ve halk oyunları gösterisi, panel, söyleşi, sergi, defile, tiyatro, belgesel ve film gösterimleri yer alacak. Etkinliğin açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, TBMM eski başkanlarından Köksal Toptan, Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Rizeliler Derneği Başkanı Fatih İslam Karaoğlu, Rize Valisi Nurullah Çakır, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, milletvekilleri, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

'BU İLDEN DEVLET ADAMLARI ÇIKTI'
Rize günlerinin çok renkli buluşma günleri olduğunu söyleyen Dernek Başkanı Karaoğlu, "Amacımız Rize'yi Ankara'ya taşıyarak herkesi biran da olsa Rizeli hissettirmektir. Her yıl Ankara'da düzenlenen Rize Günleri etkinliği Rize adına güzel günlerin yaşanmasına vesile oldu. Ovit tüneli, Zil Kale, çay tarlası, kemer köprüsü ve bakır madeniyle adeta Rize'yi Ankara'da canlandıracağız. Bu yıl da başarılı bir etkinlik düzenleme çabasındayız. Rize Günlerinin başarısı Rizelilerin başarısıdır. Bu dev organizasyona tüm hemşerilerimizi bekliyoruz" dedi. Rize'nin tadıyla ve diliyle tanışmanın ayrıcalık olduğunu söyleyen eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Sayın Bayraktar ve Yazıcı seneye etkinliklere eski Rize milletvekilleri olarak katılacak. İnşallah yerlerine gelenler de onların açtığı yoldan Rize'ye değer katar" dedi. Rize etkinliğine ev sahibi olarak katıldığının altını çizen Bakan Çelik, "Doğu Karadeniz zor bir coğrafyadır. Bu zorluklarda başarı hikayeleri yazan bir ildir Rize. Bu ilden devlet adamları, dünya liderleri çıktı. Bizi memlekete havalarına götürdünüz helal olsu size. Memleket özlemi çekenler mutlaka bu havayı solumalı" diye konuştu. İlginin yoğun olduğu etkinliklerin ilk gününde Rize'nin doğası, mutfağı, el sanatları, Rize bezi, müziği, tulumu, kemençesi, şairleri, ressamları, atmacaları ve yemekleri sergilendi. Rize markalarının, mutfağının en güzel ürünlerinin satışının gerçekleştirildiği stantlara vatandaşların ilgisi oldukça yoğundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çayın başkentİnden Türkiye'nin başkentine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN