Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel örgütten çift taraflı vurgun

Çankaya'daki Bahçelievler Camisi'nin önce dernek yönetimini, sonra da 5 milyon lira değerindeki mallarını satma yetkisi elde eden Paralel örgüt, diğer yandan da Beştepe'deki kıymetli bir araziyi ele geçirmeye çalışıyor

Paralel örgütten çift taraflı vurgun
Fethullah Gülen'in Paralel Örgütü'nün yüksek geliri olan Bahçelievler Camisi'nin dernek yönetimini ele geçirme hikayesi şöyle: Bahçelievler Cami Derneği yöneticileri, yıllarca cami cemaatinden topladıkları bağışları biriktirip gayrimenkule dönüştürdü. Cami derneği yıllar içinde 'nın en işlek caddesi olarak bilinen 7. Cadde üzerinde 2 dükkan ve 3 daireye sahip oldu. Bugün 5 milyon TL değere ulaşan gayrimenkullerden elde edilen kira geliri, yıllık 780 bin TL'yi buluyor. Dernek bu gelirle fakir ailelerin çocuklarına burs dağıtıyor. Bu ciddi gelir, 3 yıl önce Çankaya İlçesi'nde bulunan ve Paralel Yapı'nın kontrolünde olduğu bilinen Emek Cami Derneği yöneticilerinin dikkatini çekti. Bu gelirin yönetiminde söz sahibi olmak isteyen Paralel örgüt, Bahçelievler Cami Derneği'nin yönetimine girmenin planlarını yapmaya başladı. 2012'deki genel kurulda kendilerine yakın isimlerin oylarını alan Paralel Yapı, böylelikle cami derneğinin yönetimine girdi. Daha önce 70 olan Bahçelievler Cami Derneği'nin üye sayısı, Paralel Yapı'ya yakın 40 kişinin de üye yapılması ile birlikte 110 kişiye ulaştı. 2012'de 7 kişilik yönetim kuruluna, kendilerine yakın 2 kişi sokabilen Paralel örgüt, 2015'te yapılan genel kurulda da 5 kişi sokmayı başardı. Camiye ait gayrimenkuller özerinde söz hakkı elde eden örgütün elemanlarının ilk icraatı, gayrimenkullerin satışı yönünde karar almak oldu.

ALICI DA PARALEL ÖRGÜT

Paralel örgüt, Bahçelievler Camisi'nin bütün gayrımenkullerini satma yetkisi elde edince, malları ele geçirmek için de planlar yapmaya başladı. Müşteriler de hazırdı. Plana göre, 5 milyon TL'lik gayrimenkuller, yine Paralel örgüte yakın kişilere, değerinin çok altında fiyatlarla satılacaktı. Örgüt böylece, ciddi bir rant elde etmeyi planlıyordu. Paralelin rant tezgahını fark eden cami cemaati, satışa karşı direnişe geçti. Cami cemaatini "Gayrimenkulleri satıp bu parayla yurt yaptıracağız" diye ikna etmeye çalışan Paralel örgütün foyası, dünkü Sabah ANKARA'nın manşetiyle gözler önüne serildi. Paralel örgütten çekindiği için adını açıklamak istemeyen cami derneğinin bir üyesi, "Biz mülklerin satılmasını istemiyoruz. Bu parayla öğrencilere burs veriyoruz. Bizi, 'Gayrımenkulleri satıp parasıyla yurt yapacağız' diyerek kandırmaya çalışıyorlar. Ama onların asıl niyeti, mülkleri kendilerine yakın kişilere, düşük fiyatla satıp peşkeş çekmek" dedi.

BEŞTEPE'YE GÖZ DİKTİLER
Örgütün yeni hedeflerinden birinin de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin yapılmasıyla değer kazanan Beştepe'deki bir araziye el koymak olduğu ortaya çıktı. Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi manzaralı araziyi satın alabilmek için girişimlerde bulunan Paralel örgüt, yaklaşık 100 hissedarı bulunan arsanın 100 metrekaresini satın aldı. Geri kalan bölümü satın alabilmek için bölgede hissesi bulunan kişileri, "Yurt yapacağız" diyerek bağış yapmaya zorladıkları öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel örgütten çift taraflı vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN