Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oy verme sırası STK'lara geldi

AK Parti, bugün 'daki ikinci temayül yoklamasında STK' lara kimi vekil olarak görmek istediği soracak

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Oy verme sırası STK'lara geldi
AK Parti, seçim öncesi hiçbir siyasi partinin benzerini yapmadığı bir aday belirleme yöntemini uygulamaya hazırlanıyor. Parti Merkez Yürütme Kurulu tarafından, milletvekili aday tespit çalışmaları kapsamında Sivil Toplum Kuruluşları'nın (STK) da sürece dahil edilmesi için prensip kararının alınması ile başkentte ikinci kez temayül havası esmeye başladı. AK Parti İl Başkanı Nedim Yamalı, bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara'da da bugün sendika, dernek, vakıf ve meslek kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerine dönük bir temayül yoklaması yapılacağını söyledi. "Demokratik temayülde, AK Parti'nin aday adayları değil STK'ların kimi milletvekili görmek istedikleri yönünde oylarını özgürce kullanacağı bir uygulama yapılacak" diyen Yamalı, "Böylelikle AK Parti milletvekili aday belirleme sürecindeki farkını da ortaya koyacak" şeklinde konuştu.

SONUCU AÇIKLANMAYACAK
Yamalı, demokratik temayülün ayrıntıları ile ilgili şu bilgileri verdi: "Dernek, vakıf, sendika, meslek kuruluşlarının yönetim kurulu asıl üyeleri temayüle çağrılacak. STK yönetim kurulları yanlarında onaylı yönetim kurulu listeleri ile birlikte gelerek oylarını kullanabilecekler. İsim listeleri Valilik Dernekler Masası'ndan alınacak. Demokratik temayül için bugün sandık kurulacak. Oy verme işlemi 09.00 ile 17.00 arasında Altınpark ANFA Salonu'nda yapılacak. Oylar mühürlenip teşkilat temayülü gibi Genel Merkez'e teslim edilecek. Sonuçlar açıklanmayacak. STK'lar temayülde AK Parti milletvekili aday adayları ile sınırlı kalmayacak. İstediği isme de oy kullanabilecek."

ADAYLAR GENİŞ MUTABAKATLA BELİRLENECEK
Başkan Yamalı, STK' lara çağrıda bulunarak tercihlerinin ciddiye alınacağı, milletvekili adaylarının belirlenmesinde önemli bir kriter olacak bu uygulamaya sahip çıkacaklarına inandığını belirterek, "Böylelikle AK Parti Ankara'da sadece kendi parti dinamiklerinin değil STK'ların da tercihlerini öğrenerek kendine bir yol haritası belirleyecek, milletvekili adaylarını geniş bir taban mutabakatı ile seçmiş olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oy verme sırası STK'lara geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN