Mamaklı 'Alpler' zirvede

Mamak Belediyesi Sayokan Topluluğu, Sayokan Dünya Federasyonu'nun düzenlediği Türkiye Şampiyonası'nda 12 altın ve 12 gümüş madalya aldı

Giriş Tarihi: 24.3.2015
Mamaklı 'Alpler' zirvede
Mamak Sayokan Topluluğu, Sayokan Dünya Federasyonu'nun Mamak'ta düzenlediği, 12 kulüp ve 156 sporcunun yer aldığı Türkiye Şampiyonası'na 42 sporcusuyla katıldı. Mamak şampiyonada 12 altın, 12 gümüş ve 17 bronz madalyanın sahibi oldu. Eski Türk dövüş tekniklerinden esinlenen Sayokan sporuyla, Osmanlı tokatının da ringlerde uygulandığı yarışmalarda Mamak Sayokan Topluluğu takım halinde ikinci oldu. Yarışmacıları tebrik eden Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Kendi değerlerimizden kendi kültürümüzden ortaya çıkan ata sporumuz Sayokan'ın daha da yaygınlaşması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Organizasyonun Mamak'ta yapılmış olmasından da mutluluk duyuyoruz" dedi.

Kıyasıya mücadele
Minikler (Çayanbala), yıldızlar (Edizbala), ayakboyu (Gençler), ortayaşlı (Ortaboy) ve büyükler (Başboyu) olmak üzere 5 kategoride gerçekleşen şampiyonada Alpler, 4 farklı oyun sistemiyle gövde gösterisinde bulundu. Uruş yarışmasının haricinde Sayokan tarihinde ilk kez oynanan Tola, Tayçu ve Kün-Eki yarışmalarında Alpler kıyasıya mücadele etti. Uruş yarışmasında miniklerde 4, yıldızlarda 1 ve gençlerde 1 birincilik elde eden Mamak Sayokan Topluluğu, miniklerde 6 gümüş ve yıldızlarda da 3 gümüş madalyanın sahibi oldu. Topluluk, uruş yarışmalarında miniklerde 4, yıldızlarda 4, gençlerde 2 ve ortayaş kategorisinde 1 bronz madalyayı evine götürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamaklı 'Alpler' zirvede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN