Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent tiyatroya doyacak

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Başkent tiyatroya doyacak

Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl 9'uncu kez sanatseverlerle buluştu. Festivale yerli toplulukların yanı sıra, yurt dışından gelen tiyatro grupları da katılıyor

Kültür Sanat ve Göç Etkinlikleri Merkezi (KÜSAGEM) tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali, başkentlileri bu yıl da tiyatroya doyuracak. Festivale yerli toplulukların yanı sıra İngiltere, Filistin, Avusturya, İran gibi ülkelerden gelen tiyatro grupları da katılıyor. Gülüm Pekcan Şimşir, Emrah Serbes, Yeşim Eyüboğlu gibi isimlerin yanı sıra Boris Vian, Caridad Svich gibi dünya edebiyatından isimlerin de yazarları arasında bulunduğu oyunlar, dans tiyatrosu, dram, komedi, belgesel drama gibi türlerden oluşuyor.

31 MART'A KADAR SÜRECEK

Tiyatroseverlerin ayrıntılı programına http://2015. ethostiyatrofestivali.org internet sitesinden ulaşabileceği festivalde 'Kartaca', 'Savaş', 'Almancı', 'Kafes', 'Öykülerden Oyunlar', 'Cephede Piknik', 'Robinson Cruose', 'Yüzleşme' ve 'Erkek Parkı' gibi oyunlar yer alıyor. Festival Komite Başkanı Serhan Sarıkaya'nı, "Stres tiyatro sanatı için işlenecek bir malzemedir, çoğu zaman da mizahi bir malzeme. Bu yönüyle bir de bakmışsınız gerilimler sokakları sanat sokağına, sahneleri şenlik yerine dönüştürmüştür" sözleriyle ifade ettiği Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali, 31 Mart'a kadar devam edecek.

'SARAYDAN KIZ KAÇIRMA' SAHNEDE
Avusturyalı ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın klasik eseri 'Saraydan Kız Kaçırma' operası, bugün saat 20.00'da Ankaralı sanatseverlerle yeniden buluşuyor. 15. ve 16. yüzyıla damgasını vurmuş Türk-Osmanlı kültürünün baskın karakteristik etkisiyle oluşan "Turquerie" akımının en güzel örneklerinden olan eser, Osmanlı topraklarında geçen bir hikayeyi anlatıyor. Hikaye, Selim Paşa'nın sarayında tutsak olan Konstanze'nin sevdiği adam Belmonte'ye kavuşmak için kendi vatanına dönme mücadelesini ve Selim Paşa'nın Osmanlı hoşgörüsü ve bağışlayıcı tutumunu konu alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent tiyatroya doyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN