Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu Cami bizim Paralel'in değil

Cami derneğini ele geçiren Paralel Yapı, yüzde 100 zam yaparak kiracılarını bezdirdi. Cemaat ise yaşananlara ateş püskürdü

Bu Cami bizim Paralel'in değil
Paralel Yapı elemanlarının, Bahçelievler Camisi Derneği'ne ait dükkanların kira ücretlerine son bir yıl içinde yüzde 100 zam yaparak esnafı canından bezdirdiği ve fahiş gelir elde ettiği ortaya çıktı. Dükkanlarda kiracı olan esnaf, ücretlere yapılan abartılı zamlar nedeniyle yaklaşık 30 yıldır çalıştırdığı dükkânları terk etmek zorunda kaldı.

CEMAAT ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Sabah 'nın dinlediği Bahçelievler Camisi cemaati ise dernek yönetimine ateş püskürerek, "Bizim verdiğimiz bağışlarla alınan caminin gayrimenkullerinden birini satmak gibi bir niyetleri varsa biz buna engel oluruz" dedi. Sabah Ankara, cami cemaatinin de yaşananlarla ilgili nabzını tuttu. Cemaat olayın gün yüzüne çıkarılmasının ardından dernek yönetimine sitem etti. Caminin 15 yıllık cemaati İsmail Yeğen, "Burada vatandaşların yardımları ile alınan caminin mallarından bir kısmını satacak olmaları bizleri üzdü. Biz cami cemaati olarak böyle bir şeye karşıyız. Allah bu milleti bunların elinden kurtarsın" dedi. 23 yıldır Bahçelievler Camisi'nde namaz kıldığını ifade eden Mustafa Bayrak ise, "Derneğin böyle bir niyeti varsa biz buna engel oluruz" şeklinde konuştu.

YA ÖDE YA BOŞALT!

Yıllık 780 bin lira kira geliri olan Bahçelievler Camisi'nin Paralel Yapı'ya yakın dernek yönetiminin kiracıları da zor durumda bıraktığı ortaya çıktı. 2014 Temmuz'da yürürlüğe giren uygulamayla herhangi bir gerekçe göstermeden 10 yıllık kiracıyı kovabilme hakkını elinde bulunduran dernek yönetimi kiracılara "Ya yüzde 100 zam yapacağız ya da dükkânı boşaltacaksınız" diyerek baskı uyguladı. Paralel'in baskısı karşısında bazı esnaf başka çaresi olmadığı için sözleşmeleri imzalamak zorunda kalırken bazıları ise işyerlerini kapatıp gitti.

'PARALELCİLER GELDİ İŞLERİMİZ MAHVOLDU'
Bahçelievler'de 1988 yılından beri işlettiği kuruyemişçi dükkanını taşımak zorunda kaldığını ifade eden Ali Taşçı, "28 yıldır orada kuruyemiş dükkânı işletiyordum. Bu dernek yönetimi geldi ve bizim iş bitti. Biz on yılı geçtiğimiz için yeni kanun çıktı ve biz istediğimizi yaparız. Yapmazsınız boşaltın gidin dediler. Biz bu kontratları imzalarken ağladık, sızladık. Biz çoluk çocuk geçindiriyoruz. Ben en azından 14 metrekare dükkânımda 3 tane ev geçindiriyorum. Tamam, zam yapın ama bizi de mağdur etmeyin dedik. Vermezsen çık, iş yapacak birisi gelir dediler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu Cami bizim Paralel'in değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN