Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümlüye yüksek lisans

Gazi Üniversitesi, hükümlü bir yüksek lisans öğrencisinin tez savunması için Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaptı. Tez savunması, Adalet Bakanlığı Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi üzerinden gerçekleşti

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Hükümlüye yüksek lisans
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans yaparken hüküm giyen öğrenci, tezini kısıtlı imkanlar içerisinde, aile ve arkadaşlarının desteğiyle kapalı cezaevinde tamamladı. Gazi Üniversitesi öğrencisi tez konu seçimi ve tezini hazırlama sürecinde, danışman öğretim üyesiyle yalnızca posta yoluyla iletişim kurdu. Tez konusuyla ilgili araştırmalarını ve kaynak teminini aile ve arkadaşları yardımıyla gerçekleştiren öğrenci, tezini elle kaleme alarak tamamladı.

BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Gazili yüksek lisans öğrencisinin babası, öğrencinin tez savunmasını yapabilmesi için Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne başvurarak hükümlü öğrencinin tez savunmasını internet aracılığıyla uzaktan sesli ve görüntülü olarak yapılmasını talep etti. Bu talep Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından değerlendirildi. Gazi Üniversitesi daha önce böyle bir uygulamanın Gazi Üniversitesi'nde ve başka bir üniversitede yapılmadığını gördü. Öğrencinin içinde bulunduğu koşulları da değerlendiren yetkililer, hükümlü öğrenciye destek olmaya karar verdi. Ardından Adalet Bakanlığı ile temasa geçen Gazi Üniversitesi, bakanlığında olumlu yaklaşımı üzerine Türkiye'de yükseköğretimde bir ilk gerçekleştirdi. Öğrencinin talebi doğrultusunda Gazi Üniversitesi'nin girişimi, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından uygun bulunan tez savunması, Adalet Bakanlığı SEGBİS (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) üzerinden uzaktan savunma yöntemiyle yapıldı. Tez jüri üyeleri, tez savunma gününde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü binasında hazır bulundu ve öğrenci SEGBİS sistemi ile savunmasını yaptı. Böylece öğrenci, öğretim üyelerinden oluşan jüri huzurunda tezini savunarak yüksek lisans mezunu olmaya hak kazandı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Kavruk, bu uygulama ile Türkiye'de bir ilkin başarıldığını söyledi. Kavruk, bu uygulamayla üniversitenin eğitimin önünde engel tanımadığını ve öğrencinin nerede olursa olsun öğrencilik gayretlerine her zaman destek olma yaklaşımını gösterdiklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümlüye yüksek lisans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN