Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski başkan rahat durmuyor

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Eski başkan rahat durmuyor

THK Eski başkanı Osman Yıldırım'ın cezaevinden yazdığı mektuplarla THK Vakfı'nı yönetmeye çalıştığı ortaya çıktı. THK Başkanı Vacit Öktem, "Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün sorunu çözmesini bekliyoruz" dedi

Türk Hava Kurumu'nda (THK) usulsüzlük iddialarıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan eski THK Başkanı Osman Yıldırım'ın Sincan Cezaevi'nden THK Vakfı ve Üniversitesi'ni mektuplarla yönetmeye çalıştığı ortaya çıktı. Halen THK Vakfı Başkanı olarak görünen Yıldırım'ın kendine yakın isimlerden seçtiği vakıf yönetimine yaklaşık 5 aydır cezaevinden talimatlar yağdırarak üviversite yönetimine müdahale ettiği iddia edildi. Yıldırım, ayrıca bir bankaya mektup yazarak kendi imzası olmadan ödeme yapılmamasını istedi.

"TOP VAKIFLAR'DA"
THK Kurumu Başkanı Vacit Öktem, konu ile ilgili SABAH Ankara'ya önemli açıklamalar yaptı. Osman Yıldırım'ın cezaevinden akrabaları ve yandaşları aracılığıyla THK Vakfı'nı idare ettiğini söyleyen Öktem, "Osman Yıldırım, THK Vakfı'na 6 yıllığına kendisini başkan seçtirmiş. Vakıflar yasasındaki mevzuat gereği THK vakfı üzerinde söz söyleme yetkimiz yok. Yıldırım da bu durumu çok iyi kullanıp cezaevinden vakfı idare ediyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne durumu bildirdik. Henüz bir sonuç alamadık. Vakıf bizim ama kapıdan içeri bile giremiyoruz. Yıldırım'ın kamuoyuna yansımayan birçok yolsuzluğu var. Bunları tespit ettik. Yıldırım da bunları tespit ettiğimizi ve başına neler geleceğini biliyor. Bu yüzden THK Vakfı'nı işleyemez hale getirmeye çalışıyor. Vakfın işleyemez duruma gelmesi, kredilerini ödeyememesi THK'nın sonunu hazırlar. Bu durumu tek değiştirecek kurum Vakıflar Genel Müdürlüğü. Bu sorunu bir an önce çözmesini bekliyoruz" diye konuştu.

'THK YOĞUN BAKIMDA'
THK'nın şu anda yoğun bakımda olduğunu ifade eden Öktem, "Osman Yıldırım THK ait tüm mal varlığını kendi kurduğu THK Vakfı'na aktarmış. Uçaklarını alıp vakfa devretmiş. Vakıf üzerine 13 ayrı şirket açmış. Kendisini vakfın şirketlerinde çalışan bir işçi olarak göstererek astronomik maaşlar almış. Vakıf üzerinden 80 milyon dolar kredi çekmiş. Bu kredinin 1 milyon TL'sini vakıfta çalışanlara prim olarak dağıtmış. Kendisi de 124 bin TL para almış" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski başkan rahat durmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN