Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyabetik ayak ülserine dikkat!

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Diyabetik ayak ülserine dikkat!

Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Sibel Ertek, ayağın kesilmesine kadar gidebilen diyabetik ayak ülserleri hakkında bilgi verdi

Şeker hastalığının kontrol edilememesi ile birlikte kandaki şeker seviyesinin çok yüksek olması; göz, böbrek, kalp ve beyin damar hastalıklarına yol açıyor. Ayaklar da bu durumdan olumsuz etkileniyor ve şeker hastalarında ayak yaraları yani diyabetik ayak ülserleri oluşabiliyor. Ayağın kesilmesine kadar gidebilen bu rahatsızlıkla ilgili erken dönemde önlem alınması gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Sibel Ertek, diyabetik ayak ve tedavisi hakkında yapılması gerekenleri sıraladı:

YARALAR FARK EDİLMEYEBİLİR

Her iki ayağımızda vücudumuzdaki toplam kemik sayısının yaklaşık dörtte biri kadar kemik ve 33 adet eklem bulunur. Bu kemik ve eklemler 100'den fazla kas tendonu ve bu kasları hareket ettiren sinirlerle çevrilidir. Ayaklarımız bu sayede gün boyu vücut ağırlığını taşır. Şeker hastalığına bağlı sinir hasarı ayaklarda ağrı, yanma, karıncalanma, uyuşma hislerine neden olur, sıcak ve soğuğu algılamayı etkiler. Ayaklarda hissetme azalınca yara ve enfeksiyonlar daha hızlı ilerler. Şeker hastalığına bağlı damar hasarı geliştiği zaman ayağa giden kan akımı bozulur. Yaraların iyileşmesi güçleşir. Özellikle sigara da içen hastalarda damar hasarı riski çok yüksektir. Bu nedenlerle şeker hastalarının ayak bakımına özen göstermesi, ayaklarında hissizlik, yanma, uyuşma gibi şikayetler olduğunda ve ayakta herhangi bir kesik, yara, mantar enfeksiyonu fark ettikleri zaman doktora başvurması önerilir.

ŞEKER HASTALARINA AYAK BAKIM ÖNERİLERİ
* Ayaklarınızı her gün ılık su ve sabunla yıkayın.
* Ayağınızı nemli tutmayın, yıkadıktan sonra havluyla iyice kurulayın.
* Kuruladıktan sonra ayaklarınıza yumuşatıcı, nemlendirici krem sürün.
* Tırnak kesme işlemini haftada bir defa, yıkamadan sonra tırnaklar yumuşayınca yapın. Tırnaklarınızı düz şekilde kesin, uçlarını tırnak batmasına neden olacak şekilde derin kesmeyin. Kestikten sonra törpüleyin.
* Her gün ayaklarınızı kontrol edin: çatlak, nasır, su toplaması, yara, kızarıklık, kaşıntı, hissizlik veya başka bir sorun olup olmadığına dikkat edin.
* Çıplak ayakla yürümeyin. Ayağınızı yazın sıcak kuma gömmek veya kışın sobaya yapıştırmak gibi davranışlardan kaçının.
* Su toplanmasını önlemek için çorapsız ayakkabı giymemeye çalışın.
* Ayağınızı sıkan, vuran ayakkabılar giymeyin.
* Ayakkabınızı giymeden önce içinde ayağınızı yaralayabilecek herhangi bir yabancı cisim (taş, kum, topluiğne, çivi gibi) olup olmadığını kontrol edin.
* Çok sıkı çoraplar giymeyin.
* Şekerinizin kontrolünün, ayaklarınız için de çok önemli olduğunu unutmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabetik ayak ülserine dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN