Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bocce ile hayatları değişti

Kazan'da yapılan Türkiye'nin ilk bocce salonu, ilçedeki gençlerin spor sayesinde geleceklerine ve hayata umutla bakmalarını sağladı

Giriş Tarihi: 30.3.2015
Bocce ile hayatları değişti
Türkiye'nin ilk bocce salonu olma özelliğini taşıyan Kazan Bocce Salonu, ilçedeki gençlerin hayatlarını değiştirdi. Kazanlı gençler, spor sayesinde geleceklerine ve hayata umutla bakmaya başladı. Kazan Belediyesi tarafından 2009'da inşa edilen salon, aynı yıl düzenlenen Avrupa Şampiyonası sırasında ilçedeki birçok gencin bocceyle tanışmasına vesile oldu. 2009'da tanıştıkları boccede milli takıma kadar yükselen sporcular, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın internet sitesine konuştu. Bocceden önce hayatının okul ve evden ibaret olduğunu anlatan 19 yaşındaki milli sporcu Esile Emen, "Ailem başlarda tedirgin oldu. Antrenmanlar geç saatlere kadar sürüyordu. Başarılarımız geldikçe onlar da desteklemeye başladı" diye konuştu. Emen, 2011'den bu yana milli takım forması giydiğini ve Avrupa'da dereceleri olduğunu belirterek, "Milli olmanın avantajıyla beden eğitimi öğretmenliği okuyacağım. Yüksek lisans yaparak bu alanda kendimi geliştireceğim. Bocce olmasaydı mezun olduğum meslek lisesinin gerektirdiği alanla ilgili bir şey yapardım. Çok fazla bir seçeneğim olmazdı. Şimdi hayatım değişti, Yabancılar bile ismimle sesleniyor. Başarılarla dolu sosyal bir hayatım var" ifadelerini kullandı.

EKRAN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULDU

Esile Emen'in sayesinde bocceye başlayan 21 yaşındaki kardeşi Ahmet Emen ise spora başlamadan önce bilgisayar bağımlısı olduğunu kaydederek, hayatındaki değişimi şöyle anlattı: "Sürekli bilgisayar oyunu oynuyordum, resmen bağımlıydım. Esile bocceye başladıktan sonra 3 ay bana ısrar etti. Bir başladım ve o gün sporun bağımlılık yanıyla tanıştım. Hayatımda tamamen bir 'U' dönüşü yaşadım. Fiziksel olarak çok geliştim, 10 kilo verdim ve hantallıktan kurtuldum."

'TOPLUM İÇİNDE YERİM YOKTU'
2013 Akdeniz Oyunları üçüncüsü 22 yaşındaki Yunus Emre Güngör ise bocceye başlamadan önce, ailesinin maddi durumu kötü olduğu için okulu bırakıp çalışmaya başladığını anlattı. Bir fabrikada çalışırken bocceyle tanıştığını ve hayatının bir anda değiştiğini belirten Güngör "Bocceye başladıktan sonra liseyi açık öğretimden bitirdim, sıra üniversitede. Akdeniz Oyunları'nda ülkem ve benim için çok önemli bir başarı elde ettim. Hedefim, bütün klasmanlarda altın madalya almak ve üst düzey rakiplerimizden İtalyan sporcuları yenmek." Yunus Emre Güngör'ün kardeşi 18 yaşındaki Umut Güngör ise kendi adıyla bir kulüp kurmayı hayal ettiğini dile getirerek "Her şey antrenörümüz Talip Aslan'ın sayesinde oldu. Karaman Üniversitesi'nde antrenörlük okuyorum. Hayallerim yoktu şimdi ise kendi adıma kulüp bile açmayı düşünüyorum. Parmakla gösterilen sporcular olduk. Spor yapmasaydım aileme çalışarak destek olacaktım. Kurban bayramlarında işkembe temizlemeye giderdim, mezbahanede çalışır, kendi harçlığımı kendim çıkarırdım. Eve çok yük olmak istemiyordum. Uluslararası dereceler yapmaya başlayınca ufak ufak para da kazanmaya başladım. Ağabeyim de Akdeniz Oyunları'nda üçüncü oldu. Ödül olarak aldığı tüm parayı babama verdi ve borçlarımızı ödedik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bocce ile hayatları değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN