Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saatleri ayarlama enstitüsü gibi

'da yaşayan Erol Ata, çocukluk tutkusu olan saatlerden 2 bin parçalık değerli bir koleksiyon oluşturdu

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Saatleri ayarlama enstitüsü gibi
Çocukluğundan bu yana büyük bir tutkuyla oluşturduğu saat koleksiyonuna gözü gibi bakan Erol Ata, aslında iş adamı… Saat koleksiyonerliğini de hobi olarak yapıyor. "Saat koleksiyoneri olmak için önce nakit sonra da vakit olması lazım" diyen Ata, değerli ve tasarım saat özelliği taşıyan parçaları 1990'dan itibaren toplamaya başladığını, iş yerinin belli bir bölümünü bunun için ayırdığını anlattı. Ata, koleksiyonerliğinin 25'inci yılında olduğunu vurgulayarak, "Başlangıçta saat olarak hangi obje olursa olsun çalışıp çalışmadığına bakmadan alıyordum. Belli bir doyuma ulaştıktan sonra, bu sefer özelliği olan ve çalışan saatleri tercih etmeye başladım. Parayla saatlerimden almak isteyenleri de reddediyorum. Artık son yıllarda alabileceğim saat çeşidi fazla kalmadığı için yüzük, gramofon ve radyo koleksiyonu yapmaya başladım" diye konuştu.

İKİ BİNDEN FAZLA SAATİ VAR
Üzerinden her gün mutlaka iki saat bulundurduğunu ve arkadaşlarının kendisine "sen zamanı biriktiriyorsun" dediklerini aktaran Ata, "Yaklaşık 2 bini geçen saat koleksiyonum var, ben bu sayıyı artırmayı hedefliyorum. Evimin salonunda da 40-50 civarında saatim var. Günlük üzerimde en az 2 saat bulunduruyorum, bazen takım elbise giydiğimde bu sayı 6'ya kadar çıkabiliyor. Saatlerim arasında yüzük, kravat iğnesi, manşet ve rozet olarak aksesuar şeklinde kullandıklarım da yer alıyor" dedi.

BEKLEDİKTEN SONRA 80 SAAT İLERİ ALDIM
Saatlerin ileri ya da geri alınmasında oldukça fazla mesai harcadığına değinen Ata, şunları kaydetti: "Saatleri geri almak problem oluyor. Bir gece öncesinden saatleri durdurtup sabah geldiğimde saatleri tekrar ayarlamaya çalışıyorum. Bu nedenle saatler ileri alındığında bekledim sonra 80 saat ileri aldım" dedi.

"ÇOK YÜKSEK İSTEDİ ÇIKARIP VERDİM"
Ata, bazı saatleri almak için 3-4 yıl uğraştığını, bunun ayrı bir keyfi olduğunu belirterek, şunları söyledi: "En uzun süre uğraştıran külçe altın olmayan ama külçe görünümlü saatim oldu. İsviçre yapımı tasarım ürünü saat için 3,5 yıl uğraştım. 3 ayda bir gidip bu saati istiyordum, saatin o zamanki sahibi de her defasında reddediyordu. En son gittiğimde çok yüksek bir rakam söyledi, istediği rakamı çıkarıp verdim, saati aldım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saatleri ayarlama enstitüsü gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN