Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eriyen çocuğun tek hayali koşup oynamak

Giriş Tarihi: 2.4.2015
Eriyen çocuğun tek hayali koşup oynamak

Kas erimesi nedeniyle artık yürüyemeyen Ahmet Emin tedavi olmazsa ölümle burun buruna gelebilir

Ahmet Emin Ateş, henüz 11 yaşında. Kas erimesi nedeniyle fiziksel yetilerini yavaş yavaş kaybediyor ve 18 yaşına gelmeden hayatını kaybetme riski çok yüksek… Akranları sokaklarda koşup oynarken, onları evinin penceresinden izlemek zorunda kalan Duchenne Musküler Distrofi (DMD) hastası Ahmet Emin, anne ve babasının desteğiyle hayata tutunuyor. Onun en büyük hayallerinden biri ise kaleci Volkan Demirel'le bir araya gelmek. Günlerini, onun kendisini ziyaret ettiğini düşünerek geçiriyor.

"HASTALIĞINA HİÇ İNANAMADIK"
Anne Elif Ateş, 4 çocuğu olduğunu, Ahmet Emin'in de sağlıklı bir bebek olarak dünyaya geldiğini, ancak 4 yaşına geldiğinde sarılık endişesi ile doktora başvurduklarında testlerde karaciğer değerlerinin yüksek çıktığını ve kas erimesi hastalığı tanısı konulduğunu ifade etti. Hastalığı kabul etmekte duygusal olarak güçlük çektiklerini ifade eden Ateş, "Çocuğum geziyor, koşuyorken bir an doktorun bize 'Çocuğunuz büyüdüğünde yürüyemeyecek, elini kolunu kaldıramayacak' demesine inanamadık. O gün, hayatımız değişti" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI'NA SESLENDİ
Hastalığın anne ve baba olarak kendilerini çok yıprattığını dile getiren Ateş, "Sağlık Bakanımıza, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza sesleniyorum, özellikle Cumhurbaşkanımızın, böyle çocuklar konusunda çok duyarlı olduğunu biliyorum. Kapısına geleni boş çevirmez. Çocuklarımızın, tedavisi için umut bile olsa yanımızda olsunlar. Kök hücre çalışmaları için izin verilsin. Bizlere umut olsun. Bir anne, çocuğunun sağlığından başka ne isteyebilir ki? Oğlumun, yürüdüğünü görmekten başka rüyam yoktur" dedi. Baba Cengiz Ateş de hayattaki tek arzusunun Ahmet Emin'i tekrar yürürken görmek olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eriyen çocuğun tek hayali koşup oynamak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN