Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatay bisikletle dünya seyahati

Fransa'dan yatay bisikletleriyle dünya turuna çıkan başkentli Gökben Bağcı ile Fransız eşi Nicolas Ayme, bir yılda yaklaşık 10 bin kilometre yol kat ettikten sonra Van'a ulaştı

Giriş Tarihi: 2.4.2015
Yatay bisikletle dünya seyahati
Fransa'dan bisikletle (recumbent) dünya turuna çıkan Gökben Bağcı ile Fransız eşi Nicolas Ayme, bir yılda 13 ülkeyi geride bırakıp Van'a gitti. Avrupa'dan bir yıl önce yatay bisikletlerine binerek pedal çevirmeye başlayan Bağcı ve Ayme çifti, 8 bin kilometre yol kat ederek geldikleri Türkiye'de, ziyaret ettikleri illerdeki üniversite öğrencileriyle buluşuyor. Sehayatlerini ve yaşadıklarını öğrencilerle paylaşan genç gezginler, gittikleri yerlerde internet üzerinden tanıştıkları arkadaşlarının evlerinde, çadırda ya da otellerde konaklıyor.

EVLENİP ANKARA'YA YERLEŞTİLER
Kısa süre önce Doğu Anadolu Bölgesi'nin en uç noktalarından olan Van'a ulaşan genç çift, burada da sosyal medya aracılığıyla tanıştıkları arkadaşlarının evinde misafir oldu. Daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencileriyle bir araya gelen çift, seyahatleri süresince yaşadıkları olayları ve anılarını öğrencilerle paylaştı. Seminer sonrası konuşan Gökben Bağcı, Fransız eşi Nicolas ile evlendikten sonra Ankara'da yaşamaya başladıklarını, dünya turunun çocukluk hayali olduğunu söyledi.

YOLCULUK AVUSTRALYA'DA BİTECEK
Bağcı, dünya turuna çıkan ve evlerinde konuk ettikleri misafirlerden de cesaret alıp geçen yıl seyahatlerini başlattıklarına değinerek, şöyle konuştu: "Onlar yapabiliyorsa biz neden yapamayalım diye düşündük. Bunun üzerine iki yıllık bir plan yaptık. Bu süre zarfında hazırlıklarımızı tamamladık. Bir miktar birikim yaptık ve toplam 4 yıl sürecek bir tur düzenledik. 14 Nisan 2014'te Fransa'dan yola çıktık. Şu anda da yolculuğumuzun bir yılını geride bıraktık. Buradan Ardahan'a oradan da Gürcistan'a gideceğiz. Daha sonra Asya'ya geçmeyi düşünüyoruz. Asya'da 1,5 tyıl pedal çevirmeyi hedefliyoruz. Daha sonra Avustralya'yı bitirip, Kuzey Amerika'dan Güney'e doğru geçerek turumuzu 2018 yılında bitirmiş olacağız."

DÜNYA TURUNUN BİR GÜNÜ 60 LİRA
Seyahatleri süresince günlük 60 lira gibi bir harcamaları olduğuna işaret eden Bağcı, "Tabii bunu 4 yıla vurduğumuzda büyük bir harcama. Bunun büyük bir kısmını çalıştığımız dönemde biriktirmiştik. Bizi sosyal medya üzerinden takip eden destekçilerimiz de oluyor. Onların da parasal desteği söz konusu" ifadelerini kullandı. Bağcı, ailelerinden uzak kalmanın yolculuğun en zor kısmı olduğunu belirterek, dünya turunu tamamladıktan sonra yaşadıklarını konu alan Türkçe, Fransızca ve İngilizce kitap yazmak istediklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatay bisikletle dünya seyahati
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN