Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım Türkleri'nin içinden çıkan aday: Yetkin Tetik

Kentin, 'de yaşayan, kazanan, harcayan Eskişehirli bir temsilci özlemi yaşadığını belirterek AK Parti'den milletvekili aday adayı olan Yetkin Tetik, destek istedi. Yıllardır siyasetin içinde olan Tetik "Eskişehir'in menfaatlerini Meclis'te savunmak için bu yola çıktım" dedi

Kırım Türkleri'nin içinden çıkan aday: Yetkin Tetik
'in meşhur çiğbörekçisi Kırım Türkleri Derneği Başkanı Yetkin Tetik, Eskişehir AK Parti aday adayı oldu. Siyasete çok da uzak olmayan Tetik, daha önce Demokrat Türkiye Partisi'nin Eskişehir Teşkilatları'nın il ve ilçe başkanlığı dahil her kademesinde aktif olarak görevler aldı. Tetik, 2004 yerel seçimlerinde AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Faruk Karaçay'ın, 2007 genel seçimlerinde ise eski Bakan Kemal Unakıtan'nın seçim çalışmalarında aktif görevde bulundu.

ESKİŞEHİRSPOR SEVDALISI
Çalışma hayatından geri kalan zamanlarını ağırlıklı olarak ailesiyle geçirmeyi seven Tetik, bir başka tutkusu da Eskişehirspor. Eskişehirspor sevdalısı olan Tetik, zaman buldukça takımının maçlarını takip ediyor. Bununla birlikte, Kırım Tatar Türkleri'nin tarihi ve kültürüyle ilgili çalışmaları bulunuyor. Tetik "Amacım, Eskişehir toplum mozaiğinin gelişmesi ve bırakılan bu kültür mirasının özümlenerek daha kalıcı hale gelmesine yardımcı olmak" diye konuşuyor. Yetkin Tetik neden milletvekili olmak istediğini ise şöyle açıklıyor: "Eskişehir'de yaşayan, Eskişehir'de kazanan, Eskişehir'de harcayan Eskişehirli bir temsilci özlemini yıllarca birlikte yaşadık. Her gün birlikte yaşadığımız Eskişehirlinin sorunlarını çözmek, Eskişehir'in değerlerini ve menfaatlerini yüce meclisimizde bizzat savunmak için bu anlamlı yolculuğa çıktım. Yıllardır 'özümüzün balası' (kendi çocuğunuz) olarak gördüğünüz bu kardeşinize desteklerinizi bekliyorum."

ÇİĞ BÖREĞİN DE USTASI
1962 Eskişehir doğumlu Yetkin Tetik, 1983'te aktif ticaret ve siyasi yaşamına başladı. Bu tarihten itibaren Eskişehir'de müteahhitlik ve işletmecilik yapan Tetik, 1984-2002 yıllarında Doğru Yol Partisi ve Demokrat Türkiye Partisi'nin Eskişehir Teşkilatlarının il ve ilçe başkanlığı dahil her kademesinde aktif olarak görev yaptı. Bu periyotta Eskişehir'in en büyük iki alt belediyesinden biri olan Tepebaşı Belediye Başkan adaylığı ve ikinci sırada milletvekili adaylığı bulunuyor. Kırım Tatar Türkü olması nedeniyle gençlik yıllarından itibaren Eskişehir Kırım Türkleri Derneği'nde çalışmalarda bulundu. Eskişehir Kırım Türkleri Derneği Başkanlığı ve Kırım Tatarları'nın önemli şölenlerinden birisi olan Tepreş'te Kırım Tatar Ağalığı görevlerini yürüttü. 2001'de Eskişehir'in ulusal markası olmuş Kırım Tatar mutfağı ve Eskişehir mutfağını Türkiye'ye tanıttı. Eskişehir Çiğbörek Evi'ni kuran Tetik 2014'te ikinci şubesini açarak hizmetlerini genişletti. Yetkin Tetik evli ve iki çocuk babasıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım Türkleri'nin içinden çıkan aday: Yetkin Tetik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN