Organize Suçlar polisi 'leblebicileri' enseledi

Giriş Tarihi: 6.4.2015
Organize Suçlar polisi 'leblebicileri' enseledi

Organize Suçlar Şubesi ekiplerinin 3 aylık takiple çökerttiği kaçak silah çetesinin polisten kaçmak için aralarında, "çekirdek, leblebi, fıstık, matkap" gibi şifreler kullandığı öğrenildi

Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi ekiplerinin 3 ay süren takibinde silah kaçakçılığı yaptığı ve kuru sıkı silahları gerçek silaha dönüştürdüğü belirlenen bir çete tespit edildi. Ulus'ta bir av bayisine düzenlenen operasyonda 25 tabanca ile değişik çapta mermi ve sallama tabir edilen bıçaklar ele geçirildi. B.İ. ile birlikte 3 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin polis takibinden kurtulmak amacıyla telefonda silahlar için "çekirdek, leblebi, fıstık, matkap" gibi şifreli sözcükler kullandığı belirlendi. Çetenin kuru sıkı silahları atölyede çeşitli işlemlerden geçirip gerçek silaha dönüştürdüğü de ortaya çıktı.

YUNUS TİMLERİNDEN İZ SÜRÜLDÜ

Organizenin operasyonu 3 ay önce Yunus timlerinin "asayiş uygulaması" kapsamında bir araçta ele geçirdiği silahlar üzerine başlatıldı. Kriminal incelemede silahların kuru sıkıdan gerçeğe dönüştürüldüğü tespit edildi. Silahların bulunduğu kişilerin Ulus'ta faaliyet gösteren av malzemeleri satan bir bayii hedef göstermesi üzerine savcılıktan izin alınarak harekete geçirildi.

200 LİRALIK SİLAH 950 LİRAYA SATILDI
Organize Suçlarla Mücadele polisi, av bayisinin sahibi ile çalışanlarını yakın takibe aldı. Teknik ve fiziki olarak izlenen çetenin, değişik illerden getirdikleri kuru sıkı tabancaları atölyelerinde çeşitli işlemlerden geçirip parçalarını değiştirdikleri belirlendi. 200 TL'lik kuru sıkı tabancaların gerçeğe dönüştürüldükten sonra 750 ile 950 TL arasında değişen fiyatlarla piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı. Kaçakçıların bu şekilde bir kendilerine bir sektör oluşturduğu belirlendi.

SİLAH 'MATKAP', MERMİ 'LEBLEBİ'

Telefon dinlemesine karşı kendilerine yöntem geliştiren şüphelilerin silahları, "matkap" diye şifreledikleri, değişik çaptaki mermileri ise, "leblebi, fıstık ve çekirdek" diye adlandırdıkları deşifre edildi. Gerekli çalışmaların yapılmasının ardından operasyon için düğmeye basıldı. Av dükkânını basan polis, B.İ. ile birlikte çalışanlarını da gözaltına aldı. Dükkânda yapılan aramalarda ise 254 adet değişik çapta mermi ve sallama tabir edilen bıçaklara el konuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organize Suçlar polisi 'leblebicileri' enseledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN