Türkiye'nin en iyi haber sitesi

120 lira yetim maaşı ve atıklarla geçiniyor

Eşinden 12 yıl önce boşanan Seval Battı, Mamak'ta 3 çocuğuyla yaşam savaşı veriyor. Bağ-Kur emeklisi babasından kalan 120 lirayla geçinmeye çalışan Battı, çocuklarıyla birlikte atık topluyor

Giriş Tarihi: 8.4.2015
120 lira yetim maaşı ve atıklarla geçiniyor
Mamak'ta yıkılmaya yüz tutmuş tek odalı gecekonduda kira ödemeden 7 yıldan bu yana yaşam mücadelesi veren 3 çocuk annesi, 37 yaşındaki Seval Battı, geçimini çocukları ile birlikte çöpten topladığı maddelerle sağlamaya çalışıyor. 12 yıl önce eşinden şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrıldığını belirten Battı, hayatta olmayan Bağ-Kur emeklisi babasından sadece 120 TL yetim maaşı olduğu için başka bir yardım alamadığını, çocuklarını da parasızlık nedeniyle okutamadığını söyledi.

"ASTIM HASTASIYIM"
Şehit Cengiz Topal Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması planlanan bir kişiye ait tek odalı gecekonduda antreyi mutfak olarak kullanan ve kira ödemeden oturan Seval Battı, 3 çocuğu ile yaşam mücadelesi veriyor. Eşinin kendisine sürekli şiddet uygulaması nedeniyle üçüncü çocuğuna 8 aylık hamileyken boşandığını belirten Seval Battı, "O günlerde çok iş aradım ama kimse bana doğru dürüst bir iş vermedi. Çareyi, çöplerden atık şeyler toplayarak çocuklarımın nafakasını sağlamaya çalışıyorum. Astım hastasıyım. Çocuklarım maddi imkânsızlıklar nedeniyle okullarına devam edemiyor" dedi.

'BAKAMIYOR' DEDİLER ÇOCUKLARINI ALDILAR
Kendisine sürekli şiddet uyguladığı için eşinden boşandığını belirten Seval Battı, yıkılmaya yüz tutmuş bir oda ve antresi bulunan, yağmurlu havalarda çatısı akan gecekonduda 3 çocuğu ile yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. Battı, "3'üncü çocuğum Ali'ye 8 aylık hamileyken mahkeme kararı ile boşandık. Bir süre babamın evinde kaldık. Çocuklara bakamadığım için annem Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne şikâyet edince yavrularımı elimden aldılar" diye konuştu.

OKULA GİDEMİYORLAR
Çocuklarının hasretine dayanamayıp 2 ay sonra kaldıkları yerden kaçırdığını anlatan Battı, "Onlar da benimle beraber yıkılmaya yüz tutmuş gecekonduda yaşam savaşı veriyor. Büyük oğlum Aytekin şu anda 18 yaşında, okulunu lise 1'den terk etti. 14 yaşındaki kızım Yağmur ve 12 yaşındaki oğlumu bakım evinden kaçırdığım için okula kayıt etmiyorlar. Onlar da benimle beraber sokaklarda çöp topluyor" diye konuştu. Battı, gecekondunu sahibinin kendisinden para almadığını da belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
120 lira yetim maaşı ve atıklarla geçiniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN