Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organize işler bunlar

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Organize işler bunlar

Sincan AVM yöneticilerine düzenlenen operasyona dayanak olan bilirkişi raporları ortaya çıktı. Raporlarda dernek yöneticilerinin Paralel Yapı'ya yakın dershanelere dernek kasasından usulsüzce para aktardığı belirlendi

Sincan İmam Hatip Lisesi, cami ve Kuran kursunun bulunduğu arazi üzerine Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği tarafından inşa edilen Sincan AVM yöneticilerine düzenlenen operasyon Paralel Örgüt'ün diğer usulsüzlüklerini de gözler önüne serdi. Başbakanlık Teftiş Kurulu ve İçişleri Bakanlığı bilirkişi raporları ile MASAK raporlarının sonucundan 2008 yılında dernek yöneticilerinin ihmalinden kaynaklanan iki ayrı özel usulsüzlük cezasının dernek defterine gider olarak yazıldığı ve söz konusu cezaların dernek kasasından ödenerek derneğin zarara uğratıldığı belirlendi. 2008'de işletme esasına göre defter tutan derneğin, 2009'da bilanço esasına göre defter tutmaya başlaması sırasında senetli borçların envanter kayıtlarının yapılmadığı, mevcut belgelerden 117 bin 94 tutarındaki senetli borcun nereden kaynaklandığının tespit edilemediği ortaya çıktı.

230 BİN TL'Yİ AÇIKLAYAMADILAR

Derneğin 2009 defter kayıtlarına göre, satıcılar hesabından takip edilen 2008 yılından 2009 yılına devredilen 112 bin 345 TL tutarındaki 23 kişiye ait borcun hangi mal ve hizmet alımından kaynaklandığı belirlenemediği de raporlarda belirtildi. Örgüte rant sağlamak için Sincanlıları kandırarak bölgenin en değerli arazisi üzerine Sincan A VM'yi diken dernek yöneticilerinin toplamda 230 bin TL'yi Gülen Örgütü'ne yakın dershanelere usulsüzce aktardığı üzerinde duruluyor. Hazırlanan bilirkişi raporuna göre Mayıs 2005 ve Aralık 2005 tarihlerinde dernek kasasından Maltepe Dershanesi'nin Lale Şubesi'ne usulsüz bir şeklide 3 bin 300 TL aktarıldığı tespit edildi.

GÖZALTINDAKİ 10 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan Sincan Etimesgut Sanayicileri ve İşadamları Derneği (SİSİAD) ile Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği yöneticilerinin aralarında olduğu 20 kişiden 10'u dün adliyeye sevkedildi. Aramada bulunan bilgisayar ve harici hard diskten oluşan materyallerin Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'ndeki incelemesi sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organize işler bunlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN