Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkentin liselileri Türkiye birincisi

TÜBİTAK'ın düzenlediği yarışmada Türkiye birincisi olan başkent okullarından Etimesgut Elvanköy İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin hazırladığı proje tarihin tozlu raflarına ışık tutacak

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Başkentin liselileri Türkiye birincisi
TÜBİTAK'ın bu yıl 46'ncısını düzenlediği 'Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda tarih dalında birinci olan proje dikkat çekti. Yarışmada ipi göğüsleyen Etimesgut Elvanköy İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Asiye Güneş danışmanlığında, Merve Nur Avcı ve Ömer Faruk Genç adlı öğrencilerin hazırladığı "Tehcirin Gölgelediği Hicret" isimli proje oldu. Projenin Danışmanı Güneş "Bu çalışmamızın konusu Ermeni tehcirinin gölgelediği, Birinci Dünya Savaşı sırasında yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalan Doğu illeri Müslümanlarının hicretleri ve onların unutulmuş olan acı dolu hayatlarının, hem daha önce yapılan araştırma/röportajlara dayanılarak hem de hayatta kalabilmiş bir muhacir ve çok sayıda muhacir çocuğu ve torunu ile gerçekleştiren röportajlarla anlatılmasıdır" dedi.

TEHCİR MÜSLÜMANLARI

1915 yılında Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Müslüman halkın kışın, eksi 40 derecede zorlu şartlarda gerçekleştirdiği göçün bizzat muhacir yakınlarınca bile unutulmuş olduğunu ifade eden Güneş, "Genç kuşaklarca bu olay hiç bilinmiyor. Bu durumu arşiv belgesi, araştırma, eski röportajlar ve çok sayıdaki kendi yaptığımız röportajla anlattık ve sonuçlandırdık. Böylece 1915 olaylarının 100. yılında söz konusu süreçte yaşanılanların Müslümanların hicretinin göz ardı edilerek sadece Ermeni tehciri açısından tek taraflı olarak değerlendirilmesinin eksik ve yanlış olduğunu ortaya koymaya çalıştık" diye konuştu.

'BİLİNMEYENİ ORTAYA ÇIKARDIK'
Projeyi hazırlayan Elektrik ve Elektronik Bölümü öğrencisi Merve Nur Avcı, kendisinin bir muhacir torunu olduğunu, çalışmalar sırasında pek çok muhacir yakını ile hatta bu hicreti bizzat yaşamış bir muhacirle de görüştüklerini söyledi. Projeyi hazırlayan Biyomedikal Bölümü öğrencisi Ömer Faruk Genç ise, bu çalışmaları ile 100.yılında Ermeni tehcirinin dünya çapında pek çok faaliyetle ayyuka çıktığı halde yüz binlerce muhacirin yaşadığı çok büyük acılar ve zulümlerle dolu hicretin muhacir yakınlarınca bile unutulduğunu hatta genç kuşaklarca hiç bilinmediğini ortaya koymak istediklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentin liselileri Türkiye birincisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN