Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Estetik gülümseme için implant tedavisi

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Estetik gülümseme için implant tedavisi

Memorial Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nden Dr. Dt. Mehmet Derici, eksik dişlerin tamamlanarak daha estetik bir gülümsemeye sahip olmak için en konforlu yöntemin implant olduğunu söyledi

Ağız ve diş sağlığına yeterince özen gösterilmemesi, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar ve yanlış tedaviler diş kayıplarına neden olabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nden Dr. Dt. Mehmet Derici, bu konuda en etkili yöntem olan implant tedavisi hakkında bilgi verdi: İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve titanyumdan üretilen vida formunda yapay diş kökleridir. Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesinde, birden fazla diş eksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine, implantlar yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesinde, tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan protezler (damak) yerine sabit protezler yapılabilmesinde uygulanabilir.

SAĞLAM DİŞLERE ZARARI YOK
İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

HASTA KONFORU ÖN PLANDA

Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Operasyondan sonra herhangi diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şişlik olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir. Cerrahi işlemin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 2-3 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir.

İMPLANT HANGİ DURUMLARDA YAPILAMAZ
Bazı bedensel rahatsızlıklar veya engeller nedeniyle implant yapılması sakıncalı olabilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:
Bazı kalp rahatsızlıkları
Kan pıhtılaşma sorunları
Romatizmal hastalıklar
Diyabet (şeker hastalığı); diyabetin düzenli seyretmediği durumlar
Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması
Hastanın cerrahi işlemlere yatkın olmaması (aşırı korku, endişe)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estetik gülümseme için implant tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN