Hasan ÖTKÜN: Şeker eridi

Giriş Tarihi: 15.4.2015
Ankara futbolu bir fire daha verdi. Yılların Şekerspor'u sessiz sedasız amatör kümeye gitti. Nereden nereye derler ya. İşte öyle. Şekerspor bir dönemin Ankara'yı Süper Lig'de temsil eden takımlardan biriydi. Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından 1947 yılında kurulan Şekerspor'u en çok spor sayfasını yapan sekreter arkadaşlar severdi.
Nedeni de gayet basitti. Şekerspor yenildiği zaman ''Şeker eridi'', galip geldiği zaman ''Şeker'in tadı var'' veya ''Şeker dört köşe'' gibi klasik başlıklar atılırdı. Şeker fabrikaları özelleştirildikten sonra Şekerspor'un gerçekten tadı kalmadı. O günler bu günlere gelineceğinin habercisi olmuştu. Bir süre maddi imkansızlıklar nedeniyle futbola ara bile verdiler.
Sonra özel bir yapı grubu sponsor olunca; Etimegut Sekerspor adıyla futbol sahnesine yeniden adım attılar. Kadrosuna Sergen Yalçın, Survivor Ahmet Dursun başta olmak üzere birçok deneyimli oyuncuları katarak yoluna devam etmek istedi. Ancak Şekerli günler uzun sürmedi. Şekerspor yeniden ekonomik güçlüklerin pençesinde meşin yuvarlağın peşinde koşmaya başladı.
Yaşayabilmek için bir kanun kaçağı misali sürekli isim değiştiriyordu. Önce Beypazarı Şekerspor oldu. Ardından Akyurt Şekerspor daha sonra da Çamlıdere Şekerspor oldu. Sonraları maçlarını Polatlı'da oynamasından dolayı Polatlı Şekerspor adıyla sahaya çıkmaya başladı. Bir de baktık ki o sürekli isim değiştiren takım yeniden Şekerspor olmuştu. Türkiye Üçüncü Lig'i Birinci Grup'ta mücadele eden Şekerspor'un ligin bitmesine dört hafta kala amatör kümeye düşmesi kesinleşti. Hani o klasik balık vardı ya: ''Şeker eridi'' eridi diye. Herhalde bu kez o başlık 'cuk' oturdu.
Bundan sonrası ne olur bilinmez. Ancak başkentin futbol değerlerinin her geçen gün giderek kaybolduğu bir gerçek. Her zaman söylüyoruz. Ankara zaten 'futbol fakiri' bir kent. Giderek de fakirleşiyor.
Baksanıza bir dönem Süper Lig'de çok takımla temsil edilirken şimdilerde bir tek takımın gözünün içine bakıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan ÖTKÜN: Şeker eridi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN