Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Macar besteci başkentte özel programla anılacak

Hacettepe Üniversitesi "Uluslararası Bartok Müzik Festivali ve Sempozyumu"nda konser, resital ve modern dans gösterileri va

Giriş Tarihi: 15.4.2015
Macar besteci başkentte özel programla anılacak
Türkiye'ye 1936 yılında gelerek halk müziği üzerinde çalışmalar yapan ünlü Macar besteci Béla Bartók, ölümünün 70. yılında anılacak. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nın düzenleyeceği Uluslararası Bartok Müzik Festivali ve Sempozyumu, 24-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

EN BÜYÜK ETKİNLİK TÜRKİYE'DE

Hilton Otel'deki tanıtım toplantısında konuşan Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macar besteci ve piyanist Bartok anısına küresel ölçekte yapılacak en büyük etkinliğin Ankara'da düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün arttığına vurgu yapan Kiss, Bartok'un da 1936 yılında Türkiye'ye gelerek Ahmet Adnan Saygun ile çalıştığını ve güçlü bir dostluk kurduğunu hatırlattı. Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Şebnem Harput da akademisyen yetiştirmenin yanı sıra çeşitli sanatsal faaliyetlerde de bulunduklarını belirtti. Festivalin iki ülke arasındaki ilişkileri artıracağını vurgulayan Harput, başkentin sanat hayatına katkı sağlayacaklarını ifade etti. TRT Radyo Dairesi Başkanı Amber Türkmen ise kurum olarak canlı yayınlarla başkentte düzenlenecek uluslararası bir festivali desteklemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Yurtdışında büyük ilgili gören ve dev boyutlara ulaşan Bartok Festivali'nde, altı farklı ülkeden 30 sanatçının katılımıyla, sayısı 70'i bulan etkinlik gerçekleştirilecek. Ayrıca festivalde orkestra konserleri, resitaller ve modern dans gösterileri sergilenecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Macar besteci başkentte özel programla anılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN