Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Sanat Günü'ne rengârenk kutlama

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Dünya Sanat Günü'ne rengârenk kutlama

Ankaralılar Dünya Sanat Günü'nü Yüksel yaya bölgesinde kutladı. Sokağın bir yanında resim çalışmaları yapılırken diğer yanında müzik sesleri yükseldi

Yüksel Yaya Bölgesi ve Karanfil Sokak'ta düzenlenen Dünya Sanat Günü etkinliklerinde bir araya gelen Ankaralılar, müzik dinleyip dans gösterisi izlemenin yanı sıra, desen çizdi, akrilik tablo yaptı. Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencilerinin gerçekleştirdiği müzik dinletisini keyifle dinleyen vatandaşlar, Çankaya Belediyesi Eşli Danslar Spor Kulübü üyelerinden salsa şampiyonu yıldızların ve gençlerin dans gösterisini de uzun süre alkışladı.

RESİM MALZEMESİ DAĞITILDI

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin sokakta kurulan stantlarda yaptığı resim çalışmalarına da katılan vatandaşlar, kendileri için ayrılan tuvale akrilik boya ile diledikleri gibi resim yapabilmenin keyfini yaşadı. Dileyenler, resim yapan çocuklar, solfej anahtarı, dans eden çift gibi figürlerden oluşan çıkartmalarla süslenen sokakta, karakalem desen çalışmalarına da katıldı. Çankaya Belediyesi, Ankaralılarla birlikte resim yapan ve gün boyu onlarla sohbet eden üniversite öğrencilerine de boya, resim kâğıdı, dosya ve çalışma önlüğü dağıtıldı.

'SANAT SOKAKTA OLMALI'
Stantta desen çalışmaları yapan Hacettepe Resim Bölümü'nden Deniz Şakar ve Mustafa Arslan, sokakta çalışmanın farklı bir duygu oluşturduğunu belirtti. Arslan, "Üniversiteler, atölyeler hep kapalı mekânlardan oluşur, öğrenci de sanatçı da kapalı mekânlarda yapar çalışmalarını, bu durum sanatı halktan koparıyor" derken, Şakar da, "Biz, sanatın sokakta, insanların içinde ve insanlarla birlikte olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle Çankaya Belediyesi'nin sanat gününü açık alanda kutlamasını çok değerli buluyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Sanat Günü'ne rengârenk kutlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN