AOÇ'ye kent park CHP'nin hayali çıktı

Giriş Tarihi: 19.4.2015
AOÇ'ye kent park CHP'nin hayali çıktı

'Atatürk'ün vasiyeti ihlal ediliyor' denilerek Ankapark'a dava açan CHP, AOÇ'ye park yapmak için 1993'te harekete geçmiş. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Karayalçın park hayalini Çiller'e de anlatmış

Atatürk Orman Çiftliği içinde yapımı devam eden Ankapark, TMMOB'ye bağlı meslek odaları ve CHP'liler tarafından açılan davalar nedeniyle pek çok kez engellenmeye çalışıldı. Park hakkında "Atatürk'ün vasiyeti ihlal ediliyor" iddiası ile dava açılırken 1993'te Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ın Atatürk Orman Çiftliği üzerine kent park yapma hayali olduğu ortaya çıktı.

Çiller'den onay aldı
Şu an Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüten Murat Karayalçın, Sosyal Demokrat Halk Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Başbakan Tansu Çiller ile bir görüşme yaptı. Karayalçın bu görüşmede Atatürk Orman Çiftliği üzerine bir park yapma hayali olduğunu anlattı. 13 Ağustos 1993 günü gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu'nun hemen ardından Başbakan Tansu Çiller ile yarım saatlik bir görüşme yapan Karayalçın, toplantı sonrası yaptığı "Başbakan'a nezaket ziyaretinde bulunduk. Ankara Belediyesi'nin önem taşıyan bazı girişimleri hakkında bilgi sunduk. Atatürk Orman Çiftliği'nin kentsel bir park haline getirilmesine ilişkin projemizi anlattım. Sayın Başbakan bu projeye hemen başlayabileceğimizi söyledi" şeklindeki açıklama gazetelere yansıdı.

'CHP ve odalara rağmen bitecek'
Konu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda Atatürk'ün vasiyetini yerine getirdiğini ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Melih Gökçek, "Büyükşehir Belediyesi'ne yapıyor? Atatürk'ün vasiyetini yerine getirerek, halka gezecek, eğlenecek ve dinlenecek Ankapark'ı inşa ediyor" demişti. Başkan Gökçek "Mimar Odası ve CHP istedi diye 800 trilyonluk yatırım çöpe atılamaz. Büyükşehir, bağırsalar da çağırsalar da yasalara uyarak, CHP ve Odaya rağmen tema parkı bitirecektir" görüşünü dile getirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AOÇ'ye kent park CHP'nin hayali çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN