Hibeler tarımsal üretim kapasitesini artırdı

Verilen desteklerle başkente tarımsal ürün işleyen yeni tesisler kazandırılırken bazı işletmeler de kapasite artırma ve tesislerini modernleştirme imkânı buldu

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Hibeler tarımsal üretim kapasitesini artırdı
Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Ankara'da 8 yılda 103 işletmenin 2006 yılında hayata geçirilen "Ekonomik Yatımların Desteklenmesi Projesi"nden faydalandığını söyledi. Kimi işletmelerin üretim kapasitelerini artırdığını, kimilerinin de ihracata başladığını ifade eden Temel, "Bu destekler ile kurulan işletme ve kapasite artırımlarıyla bin 432 kişiye yeni istihdam alanı açıldı. Bu proje kapsamında Ankara'nın tarımsal sanayisine 115 milyon lira yatırım yapılırken bunun 53 milyon TL'si Bakanlığımızca karşılandı" dedi. Geçen yıl 19 işletmenin bu destekten faydalanmaya hak kazandığını belirten İl Müdürü Temel, 16 işletmenin faaliyetlere başladığını, 3 işletmenin ise tüm hazırlıklarını tamamlayarak faaliyete geçmek için ruhsat ve izin işlemlerinin tamamlanmasını beklediklerini kaydederek, geçen yıl 14,5 milyon TL'lik yatırım karşılığında 6,5 milyon hibe verdiklerini söyledi. Destek alan 19 işletmenin faaliyet alanları hakkında da bilgiler veren Temel, "Destek alan işletmeler arasında Ankara'nın tarımsal üretiminde önemli paya sahip olduğu kuru soğan, havuç, vişne ve hububat gibi ürünlerin işlenmesi ve depolanmasına yönelik işletmelerin yanı sıra, yem ve tohumculuk sektöründe de destek alan işletmelerimiz var" diye konuştu.

'Destekle yurt dışına açılan var'
Temel, başkentte özellikle bir firmanın aldığı destekle ihracat yapacak düzeye geldiğini aktardı. Temel, "Bu firmamız, Ankara'nın lezzetli havuçlarını Ruslara tanıtacak. Vişne üretiminin yoğun olduğu Çubuk bölgesinin bir meyve depolama tesisine ihtiyacı vardı. Bu desteklerle Çubuk, ihtiyaç duyduğu meyve işleme ve depolama tesisine de kavuşmuş oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hibeler tarımsal üretim kapasitesini artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN