Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı okullardan ücretsiz fırsat

Başkentte 14 şubesiyle hizmet veren Özel Akıllı Eğitim Kurumları, enerji sektöründeki ara eleman ihtiyacını karşılamak için ücretsiz lise programını başlattı

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Akıllı okullardan ücretsiz fırsat
Türkiye'nin 2023 hedefleri arasındaki "yenilenebilir enerji payının artırılmasına" yönelik hazırlanan "Elektrik Enerjisi Piyasası ve Arz Güvenliği Strateji Belgesi" ve "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına İlişkin Kanun" başkentteki eğitim kurumlarını da harekete geçirdi. Halihazırda Türkiye'de 100'e yakın Rüzgâr Enerji Santrali'nin (RES) yaklaşık 3 bin MW kapasite ile faaliyetini sürdürdüğü, 10 yıl içinde bu kurulu gücün 20 bin MW'a ulaşmasının hedeflendiği belirtilirken, sektörde oluşan eleman ihtiyacının ise eğitim kurumlarının yapacağı yeni girişimlerle sağlanacağı ifade ediliyor.

2 Bin yeni eleman

Hem rüzgâr hem de güneş enerjisi yatırımlarının hızla artış gösteriyor olması kamu ve özel sektör tarafında ara eleman ihtiyacını had safhaya çıkardı. Farklı uzmanlıklarda yetişmiş kişiler şu an bu görevleri üstlense de verimlilik ve performans açısından bu durum tolere edilemiyor. İhtiyaçların karşılanması için her yıl sektöre bin-2 bin yeni istihdam arzı gerektiği hesaplanıyor. 500 civarında yatırımcı özel sektör firmasının da süreçte aktif rol üstlenmesi bekleniyor.

OSB'deki ilk enerji lisesi
Bu tablo karşısında faaliyetlerini yoğunlaştıran Özel Akıllı Eğitim Kurumları, Türkiye'de ilk defa Organize Sanayi Bölgesi'nde Özel Yenilenebilir Enerji Lisesi ve Özel Anadolu Teknik Lisesi açtı. Yaklaşık 3 yıl önce Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" kapsamında öğrencilerden lise hayatları süresince eğitim ücreti alınmayacak.

Uzman eğitmen kadrosu
Bu büyük hizmetle çocuklar, lise hayatları boyunca ücretsiz eğitim alacak. Öğrenciler ideallerindeki iş imkânlarına OSB ve profesyonel kariyer firmaları vasıtasıyla ulaşabilecek. Akıllı Okullar Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Altundal, "Sektörün hızla gelişmesi sebebiyle bu alanda uzman ve yetişmiş iş gücüne olan ihtiyaç artmıştır. Çok geniş bir alana yayılan sektör, dalında uzmanlaşmış personele ihtiyaç duymakla birlikte bu personelin eğitimi de ayrı bir önem arz etmektedir. Bu nedenle sektör ilgili dalda istihdam ettiği personelini o dalda uzmanlaşacak şekilde yetiştirmeye ayrı bir önem vermektedir" dedi.

Eğitimde devamlılık şansı
Meslek lisesinden sonra "Yükseköğretime Geçiş Sınavı"nda başarılı olanların lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebileceğini belirten Altundal, "Sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur. Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, rüzgâr santralleri ve güneş santralleri ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilirler" diye konuştu. Anaokulundan üniversiteye başkentte 14 şubesiyle hizmet veren Akıllı Okullar, dünya standartlarında mesleki okul kalitesi yakalamayı amaçlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı okullardan ücretsiz fırsat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN